Sen wspomaga zapamiętywanie

Sen poprawia zdolność mózgu do zapamiętywania informacji - donoszą na łamach najnowszego numeru "Current Biology" naukowcy z Harvardu. Badacze odkryli, że jeśli między okresem nauki par wyrazów, a testowaniem zdobytych wiadomości badani śpią, odtwarzanie z pamięci ostatnio wyuczonych wyrazów przebiega zdecydowanie sprawniej.

Pytanie czy sen ułatwia utrwalanie (tzw. konsolidację) pamięci jest tak stare, jak pierwsze eksperymenty dotyczące pamięci. W ciągu ostatnich kilku lat naukowcy powrócili do poszukiwania odpowiedzi na temat związku snu i pamięci.

Badacze bliscy są stwierdzenia, iż sen wspomaga zapamiętywanie niektórych rodzajów faktów związanych z naszą percepcją (np. wystukiwanie sekwencji cyfr na klawiaturze). Ciągle jednak trwa dyskusja, czy sen wspomaga także tzw. pamięć deklaratywną - kluczowy rodzaj pamięci, który powstaje dzięki strukturze mózgu nazywanej hipokampem. Pamięć deklaratywna to ten rodzaj pamięci długotrwałej, dzięki któremu nabywamy wiedzę.

Dotyczy zjawisk, które można opisać. Jest to pamięć wydarzeń, znaczenia słów, faktów i zasad. Większość materiału przerabianego w szkole, większość informacji zdobywanych w życiu codziennym, w zasadzie wszystkie informacje uzyskane przez publikatory, potrafimy wykorzystać właśnie dzięki pamięci deklaratywnej. Jeffrey Ellenbogen i jego koledzy badali wpływ snu na pamięć deklaratywną u zdrowych dorosłych studentów szkół wyższych.

Okazało się, że w porównaniu z uczestnikami, którzy nie spali podczas testów, ci którzy spali między nauką a testami byli w stanie przywołać z pamięci więcej wyuczonych wcześniej wyrazów. Pozytywny wpływ snu utrzymywał się w ciągu całego dnia. Badacze udowodnili, że sen jest nie tylko czasem odpoczynku. Nie jest również okresem braku aktywności umysłowej, przeciwnie - nowo przyswojone informacje są wzmacniane i utrwalane podczas następującego po procesie nauki snu.

Według naukowców, praca porządkuje i uzupełnia wcześniejsze badania na temat snu i pamięci. Wyniki demonstrują, że sen nie tylko pasywnie chroni wspomnienia, ale gra ważną rolę aktywnie uczestnicząc w procesie konsolidacji pamięci.(PAP)


Komentarze
 
Polityka Prywatności