"Odkryliśmy, że Ecstasy znacząco zmniejsza ukrwienie niektórych części mózgu osób, które dopiero zaczęły stosować ten narkotyk" - mówi Maartje de Win z Academic Medical Center na uniwersytecie w Amsterdamie. "Dodatkowo zaobserwowaliśmy, że osoby te mają pogorszoną pamięć werbalną w porównaniu z ludźmi nie stosującymi tego narkotyku" - dodaje autor pracy.
MDMA to 3,4-metylendioksymetamfetamina - jest jednym z najpopularniejszych narkotyków na całym świecie. Rozprowadzany jest w formie pigułek o nazwie Ecstasy.
Ecstasy działa stymulująco i psychodelicznie (rozszerza świadomość, wywołuje uczucie błogostanu). Statystki Amerykańskiego Instytutu Badania Nadużywania Narkotyków (NIDA) wskazują, że 450 000 osób w USA w wieku od 12 lat wzwyż zażywało ekstazy w ostatnich 30 latach. W 2005 roku NIDA opublikowało dane, z których wynika, że 5,4 proc. wszystkich Amerykanów w tym wieku przyjęło narkotyk przynajmniej raz.
Ecstasy działa na komórki nerwowe, komunikujące się za pomocą serotoniny w mózgu (tzw. neurony serotonergiczne). Serotonina gra ważną rolę w regulacji wielu procesów wpływających na nasz nastrój i pamięć. Wyniki wcześniejszych badań wykazały, że długotrwałe nadużywanie Ecstasy prowadzi do uszkodzenia tych neuronów i może doprowadzić do depresji, stanów lękowych, dezorientacji, problemów ze snem i pamięcią.
Do tej pory nie badano wpływu małych dawek narkotyku na zdrowie układu nerwowego. Doktor de Win wraz z współpracownikami badali 188 ochotników, którzy przed wzięciem udziału w projekcie nigdy nie używali Ecstasy, ale byli w grupie wysokiego ryzyka spróbowania narkotyku w najbliższej przyszłości.
Badanie obejmowało wykonanie neuroobrazowania w celu zmierzenia integralności połączeń nerwowych i przepływu krwi w różnych rejonach mózgu i cały szereg testów psychologicznych. Po 18 miesiącach, 59 osób, które wzięły średnio 6 tabletek Ecstasy po raz pierwszy i 56 osób, które nie próbowały narkotyku było badanych ponownie przy użyciu tych samych technik i testów.
Wyniki badań wykazały, że niewielkie dawki narkotyku nie uszkadzają poważnie neuronów serotonergicznych ale powodują niewielkie zmiany w budowie komórek nerwowych i zmniejszają przepływ krwi w niektórych rejonach mózgu. Zmiany te, zdaniem naukowców, sugerują, że narkotyk uszkadza mózg długotrwale, powoduje też zniszczenie części neuronów. Badacze zaobserwowali również, że uczestnicy, którzy spróbowali Ecstasy mieli problemy z pamięcią. (PAP)
Komentarze
Ostatnie:
10.10.2022 12:40
Dodał(a): ~Atakitam
Pogarsza pamięć to napewno. Wpędza w stany lękowe to też. Co więcej pozbawiła mnie ochrony przed moimi emocjami i rozszalały się one we mnie na dobre i kilka ostatnich lat poświęciłem na to by umysł wyciszać. Do dzisiaj podążam tą drogą i odnoszę tego efekty. Umysł z tego co widzę potrafi się odbudowywać ale jest to proces wielce czasochłonny i wyczerpujący. Dieta, róznego rodzaju suplementacje. Czasem gubię wątek i trudno mi się skoncentrować na czytaniu czy nawet pisaniu. Bywają dni że głowa boli cały czas. Najgorsze są poranki, natomiast wieczorami funkcjonuje mi się znacznie lepiej. Czasem się zastanawiam cze emka nie wywołała lub nasiliła adhd.
Tak czy inaczej nie polecam tego zażywać nawet jesli pokusa jest niezwykle duża. A jesli już bardzo chcecie to w dawkach połowę mniejszych i nie częsciej niz raz na rok. Nie chcecie przeżywać stanu w którym wasz własny umysł staje się piekłem. Natomiast był on nim też juz wcześniej ale nie z taką intensywnością.
Natomiast muszę powiedzieć że w pewien sposób zmusiła mnie do wejrzenia w siebie i rozwikłania wielu ale to bardzo wielu życiowych zagwozdek. No i są inne sposoby poszerzania świadomości i jesli chcecie to po prostu zasiegnijcie wiedzy.
4.06.2021 22:19
Dodał(a): ~gość
Serio, jak chcesz się zabawić i masz to brać to lepiej wypij flache albo zapal zioło, przynajmniej nie dostaniesz hipertermii i nie będziesz miał dziur w mózgu, a już napewno nie takich że nie będziesz mógł powiedzieć co robiłeś wczoraj\r\nPozdrawiam
13.05.2021 15:01
Dodał(a): ~gość
Nie bierzcie tego syfu, brałem to przez 9 miesięcy, mam teraz poważne problemy z pamięcią, mózg wyprany z serotoniny, kłopoty z wysławianiem się oraz składaniem zdań i z koncentracją, miewałem paraliże senne oraz śnieg optyczny gdy np wstawałem z łóżka, nie biorę od 4 miesięcy ale dalej jak wstaje rano to mam porycie łba takie że odechciewa się wstawać z łóżka
30.11.2020 13:53
Dodał(a): ~Abezet
Powiem tyle, jedna zjedzona tubka pasty do zębów której codziennie używamy jest w stanie uśmiercić do trzech osób za pośrednictwem zawartego w niej fluorku sodu który jest jeszcze bardziej toksyczny od MDMA i reszty nieszkodliwych fizycznie psychodelików, fluorek sodu uszkadza organ znajdujący się w środku mózgu zwalniając go(jego rola jest znana od tysięcy lat, tylko dziś "nauka" udaje że nie ma pojęcia do czego tak na prawdę służy) -Szyszynkę odpowiedzialną za produkcję silnego psychodeliku - DMT i innej tryptaminy - Melatoniny. Psychodeliki rozwijają świadomość człowieka, uczą logicznego myślenia, pokazują gdzie jest nasza wolność i wiele innych. Jest to bardzo silne narzędzie do walki z systemem którego postać nie powinna mieć racji bytu. Dla tego strony które rozpowszechniają ściek który jest nazywany "systemem edukacji" będą walczyły z tym co niewygodne dla rządu i obecnej nauki. Jesteśmy codziennie truci różnymi niebezpiecznymi substancjami, chociażby w jedzeniu, piciu, w atmosferze, w wodzie, praktycznie na każdym kroku, ale o tym się przecież już tak nie mówi...
8.03.2020 3:07
Dodał(a): ~Gość022
Ja jestem osobą neurotyczną, mam często stany depresyjne oraz lękowe. Brałam w życiu niewiele pigułek, ale jest to jedyna używka, która na prawdę dobrze na mnie działa, odniosłam wrażenie, że wręcz naprawia mi łeb, potrafi włączyć pozytywne myślenie na dłuższy czas, pozbyć się doła i leków, nie tylko w czasie imprezy. Oczywiście zażywam małe dawki, sprawdzam co biorę. Rano po imprezie jest odczuwalny lekki zjazd i spadek motywacji, ale można z tym walczyć i przeciwdziałać. Jedne źródła mówią, że mdma poprawia neuroprzekaźnictwo, inne że pogarsza. Myślę, że każdy ma inny mózg i swoje jazdy i musi dobrać odpowiednią używkę dla siebie i wiedzieć jak ją stosować.
Wszystkie komentarze (10)