Skojarzenia to jedyny sposób w jaki mózg zapamiętuje nowe informacje.
Nawet gdy próbujesz bezmyślnie powtarzać jakąś informacje (próbując w ten sposób ją zapamiętać) to zapamiętujesz ją w końcu, ponieważ tworzy się jakieś skojarzenie (nawet poza Twoją świadomością). Wiedząc jak działa pamięć możesz świadomie wymyślać te skojarzenia – zapamiętując szybciej i skuteczniej! Nie martw się, że poświęcasz więcej czasu na wymyślenie skojarzenia niż na powtórzenie informacji 5 razy. Jeśli chcesz zapamiętać na dłużej to czas zainwestowany w wymyślenie dobrego skojarzenia pewnie się zwróci.
Jeśli nie wiesz jakie skojarzenie wymyślić do danego pojęcia – spróbuj wymyślić skojarzenie choć do części wyrazu lub chociaż wyobrazić sobie pojęcie. Skojarzenia jakich będziesz używać nie muszą być najlepsze możliwe, a wręcz nie powinny być, bo zbyt dużo czasu zajmowałoby Ci szukanie takich perfekcyjnych skojarzeń i w efekcie nie byłoby oszczędności czasu na zapamiętaniu.
Szybko znalezione skojarzenie jest zwykle dobrym kompromisem, który zajmuje mało czasu na wymyślenie, a jednocześnie znacznie ułatwia zapamiętanie. Np.: erystyka oznacza sztukę doprowadzania sporów do korzystnego rozwiązania; chcąc zapamiętać co znaczy erystyka możesz wyobrazić sobie warczenie w kłótni, errrry, i "stykanie" dwóch desek oznaczające zgodę (erystyka). Skojarzenia jakie będą Ci czasem przychodzić do głowy mogą wydawać się "głupie", irracjonalne – nie szkodzi, takie też są dobre, a nawet szczególnie takie.
Jeśli masz zapamiętać, iż ang. clock znaczy zegarek i nie masz pomysłu na skojarzenie. Nie wymyślaj skojarzenia na siłę. Zapamiętywanie powinno być przyjemnością, a nie wysiłkiem. Postaraj się chwilę "nie myśleć" – skojarzenie może pojawić się samo.
Możesz posłużyć się też uniwersalną metodą: wyobraź sobie wielki zegar, z wszystkimi jego szczegółami. A na nim niezwykły napis, ułożony np. z bananów, "Clock".
Jeśli te wyobrażenie będzie wystarczająca silne, to skojarzenie również będzie trwałe. Na myśl "Zegar?" przypomnisz sobie ten niezwykły, wyobrażony zegarek, po czym odczytasz z niego śmieszny, bananowy napis "Clock". Nie zawsze więc trzeba wymyślać skojarzenie w historyjce (nie zawsze się da, nie zawsze jest to opłacalne czasowo), w podobieństwie pisowni czy brzmieniu wyrazów. Często trzeba improwizować – bawić się własną wyobraźnią i w wyobraźni ujrzeć dwa pojęcia do zapamiętania – kojarzyć je w wyobrażeniach, które nie muszą mieć związku z rzeczywistością, jaka nas otacza.
Początkowe skojarzenia-historyjki-wyobrażenia później przestają być potrzebne do przypomnienia sobie danej informacji – gdzieś w głębi mózgu tworzy się bardziej bezpośrednie skojarzenie (zegarek ↔ clock). My z początku używamy wyobraźni i skojarzeń "dookoła", by pomóc z początkowym skojarzeniem, które jest najtrudniejsze.
Źródło: szybkanauka.net
Foto: openphoto.net