Świadomy Sen - Lucid Dreams

Świadomy sen (lucid dream), to sen w którym śniący jest w pełni świadomy tego że śni - budzi swoją świadomość podczas snu, a dzięki temu może aktywnie uczestniczyć i zmieniać otaczającą go rzeczywistość.

Świadome sny są odbierane przez nasze zmysły jako bardzo wyraźne i realne. Niejednokrotnie można usłyszeć opinie, że jakość kreowanego przez nasz mózg świata jest często bardziej prawdziwa niż ta na jawie. Jest to głównie uzależnione od stanu świadomości śniącego. Świadome sny dają nam nieskończone możliwości, ograniczone tylko przez naszą wyobraźnie.

Według badań, około 20% ludzi chociaż raz w życiu doznało Lucid Dream, ponieważ dla umysłu jest to stan całkowicie naturalny i samoistnie pojawiający się u niektórych ludzi od czasu do czasu. Istnieją również niezliczone sposoby i techniki wywoływania świadomych snów. Każdy, kto okaże się wystarczająco cierpliwy, po pewnym czasie opanuje sztukę wkradania się do krainy snów. By uczynić ten proces łatwiejszym, przez lata badań nad tym zjawiskiem, zostały stworzone liczne techniki pomagające osiągnąć stan świadomego śnienia. Pośród oneironautów wiele zyskało uznanie, a za najlepsze i najbardziej znane, należy uznać:

MILD (Mnemonic Induced Lucid Dream) - Metoda polegająca na autosugestii pamiętania o tym, że się śni.

WILD (Wake Initiated Lucid Dream) - Metoda polegająca na płynnym przejściu wraz z świadomością do świata snów.

DILD (Dream Induced Lucid Dream) - Polega na zapamiętaniu charakterystycznego znaku snu, dzięki któremu łatwo będziemy mogli zorientować się, że śnimy.

WBTB (Wake Back To Bed) - Technika polegająca na przebudzeniu się po ok. 4 - 5 godzinach snu na 45 - 60 min i ponownym zaśnięciu z intencją uzyskania świadomego snu.

RT (Reality Test) - To czynność polegająca na wyrobieniu sobie nawyku kwestionowania otaczającej nasz rzeczywistości. Częste zadawanie sobie pytania "czy to jest sen?", lub sprawdzania realności otoczenia, spowoduje że podczas snu również zadamy to pytanie i będziemy mogli przejść ze zwykłego snu do snu w pełni świadomego.

Źródło: www.mozg-info.pl

ostatnia zmiana: 2010-05-26
Komentarze
Ostatnie:
17.07.2010 20:52
Dodał(a): ~Neo
Raczej nie, ale na pewno nie szkodzi :)
29.05.2010 12:30
Dodał(a): ~broda
czy swiadomy sen jest zdrowszy od glebokiego snu?
Polityka Prywatności