Nowy, lepszy sposób notowania

Jeśli sporządzanie tradycyjnych notatek kojarzy się z nudą, stratą czasu, zmęczeniem i ślęczeniem nad książkami, wypróbuj technikę map myśli. W ten sposób zwiększysz wydajność mózgu oraz wspomożesz proces nauki i pracy.

Teoria map myśli odwołuje się do podstawowych czynności mózgu i sposobu notowania, jaki został nam wpojony w szkole. Wiemy doskonale, że ludzki mózg składa się z dwóch półkul, z których każda odpowiedzialna jest za inne nasze umiejętności i zdolności.

I tak prawa półkula odpowiada za marzenia, rytm, wyobraźnię, rozpoznawanie kolorów i rozmiarów oraz postrzeganie przestrzeni. Lewa natomiast odpowiada za liczby, logikę, słowa, analizę, hierarchię, zbiory i linearność.

Gdy notujesz w sposób tradycyjny czyli linearny, a więc linia po linii z ewentualnym wykorzystaniem wyliczeń, uaktywniasz jedynie lewą stronę swego mózgu. Tracisz też czas na zapisywanie niepotrzebnych słów, zapamiętanie ich i odszukanie w tekście. Mapy myśli wywracają ten system notowania do góry nogami!

Co to jest?

Mapa myśli to metoda opracowana przez dwóch brytyjskich naukowców: Tony'ego i Barry'ego Buzana, polegająca na takim sposobie notowania, które angażuje do pracy obie półkule mózgowe. Dzięki temu jednocześnie korzysta z emocji, kolorów, skojarzeń jak i schematów i analiz. Pozwala to na wyjście poza utarte schematy myślenia i rozwinięcie twórczych zdolności.

Słowo-klucz

Nasz system myślenia opiera się na skojarzeniach, które wywołują słowa - klucze, a także symbole i obrazy. I tak np. słowo dom, może kojarzyć się z rodziną, bezpieczeństwem, budynkiem z cegły czy psem. Przy sporządzaniu map myśli zapisuje się tylko słowa-klucze. Badania naukowe wykazały, że oszczędza się przez to 50-95 % czasu przy notowaniu w stosunku do klasycznego sposobu robienia notatek oraz do 90% podczas czytania tego, co zostało zapisane.

Mapa myśli - jak to zrobić?

Oto rady Tony'ego Buzana związane ze sporządzeniem map myśli:

- Na środku kartki narysuj związany z tematem obrazek składający się z minimum trzech kolorów.

- Używaj obrazów i symboli na całej mapie.

- Najważniejsze słowa powinny być najsilniej oznaczone.

- Przy jednej linii może się znajdować tylko jedno słowo lub rysunek.

- Nie twórz linii dłuższych, niż samo słowo/rysunek.

- Używaj różnych wielkości i stylów liter.

- Używaj kolorów wedle swojego uznania.

- Daj się ponieść swojej wyobraźni - twórz nawet mapy najbardziej abstrakcyjne.

- Wykreuj swój własny styl tworzenia map myśli

- Umieszczaj na mapie myśli nie tylko same fakty, ale także problemy, skojarzenia, etc.

- Jak wygląda mapa myśli?

- Przygotuj gładką kartkę papieru o formacie A4 lub większym i ustaw ją poziomo, wzdłuż dłuższej krawędzi.

- Wybierz temat swojej mapy.

- Zgromadź wszystkie potrzebne materiały.

- Na środku kartki narysuj obraz, który ma przedstawiać temat mapy.

- Postaraj się, aby obraz zwracał uwagę i za każdym razem wywoływał odpowiednie skojarzenia.

- Linie od najgrubszych przy centrum rób coraz cieńsze. Nie korzystaj z linijek. Linie powinny wyglądać jak macki ośmiornicy. Najbliżej centrum umieść najbardziej ogólne określenia i, oddalając się od głównego obrazka, przechodź do szczegółów.

- Używaj obrazków, gdzie tylko jest to możliwe.

- Linie rysuj tej samej długości co słowo/ grafika.

- Używaj kolorów - według własnego uznania.

- Zapisz wszystkie pomysły. Następnie zreorganizuj mapę, aby była bardziej przejrzysta i ładniejsza.

Zalety i wady

Mapy myśli pomagają nie tylko zaoszczędzić jakże nasz cenny czas, ale również są pomocne w planowaniu i przygotowywaniu raportów. Dzięki nim można uporządkować informacje i szybko je przyswoić. Kreślenie ich może również uczynić naszą naukę przyjemniejszą. Zwolennicy map wskazują na jeszcze jedną rzecz.

Otóż ich stosowanie bliższe jest sposobowi nauki, jakie towarzyszyło nam w wieku dziecięcym, a które utraciliśmy idąc do szkoły. Trzeba jednak pamiętać, że niełatwo będzie wyzbyć się linearnego notowania, do którego jesteśmy przyzwyczajeni.

Dlatego początkowo mapy mogą powstawać z trudem, a zanim nabierze się wprawy w ich sporządzaniu, może minąć trochę czasu. Poza tym trzeba być skupionym i skoncentrowanym, co też wymaga pewnego wysiłku. Nie należy się jednak zniechęcać. W końcu ćwiczenia czynią mistrza.

Źródło: edukacja.gazeta.pl

ostatnia zmiana: 2010-09-09
Komentarze
Polityka Prywatności