"Myśliciele" mają inny mózg

Dobrze jest czasem pomyśleć. Ale co za dużo to niezdrowo, ostrzegają naukowcy. Brytyjscy naukowcy na łamach "Science" opublikowali swoje badanie dotyczącego tego, jak rozmiar mózgu jest zależny od ilości czasu, który ludzie poświęcają na podjęcie decyzji. Okazuje się, że ludzie, którzy myślą więcej, posiadają także więcej komórek mózgowych. Jednak inne badania wskazują, że zbyt długie rozważania niekoniecznie są dobre - informuje BBC.

Grupa naukowców, z University College London, poprosiła 32 uczestników badania, aby podjęli trudne decyzje. Musieli przyglądać się dwóm bardzo podobnym czarnym i siwym obrazkom, aby następnie wskazać, które z nich są jaśniejsze. Następnie mieli powiedzieć, jak pewni byli swoich odpowiedzi w skali od jeden do sześciu. Chociaż trudno było wskazać różnice, to jednak obrazki zostały dostosowane tak, aby poziom trudności był taki sam dla wszystkich.

Ludzie, którzy byli bardziej pewni swoich odpowiedzi, posiadali więcej komórek w przedniej, przedczołowej korze mózgowej. Ten obszar mózgu związany jest z wieloma dolegliwościami mózgu i chorobami psychicznymi, a także z autyzmem.

Badanie jako pierwsze pokazuje, że istnieją fizyczne różnice pomiędzy ludźmi, jeśli chodzi o rozmiar tego obszaru mózgu, co wiąże się z ilością czasu, jaką ludzie poświęcają na podejmowanie decyzji.

Naukowcy mają nadzieję, że uzyskanie wiedzy na temat tego typu różnic między ludźmi, pomoże leczyć choroby psychiczne.

"Myślę, że ma to bardzo ważne konsekwencje dla pacjentów z chorobami psychicznymi, którzy być może nie mają zbyt dużej wiedzy na temat swoich schorzeń" - powiedziała współautorka badań, dr Rimona Weil, z Institute of Cognitive Neuroscience, przy University College London.

Jednak zbyt częste myślenie okazuje się nie zawsze być dobre. Tracy Alloway, psycholog kognitywny z University of Stirling, stwierdziła, że niektórzy ludzie mają tendencję do zbyt długich rozmyślań, co znacznie zwiększa ryzyko depresji.

Wcześniejsze badanie wskazało, że niektórzy ludzie myślą trochę za dużo o życiu. Ludzie ci mają gorszą pamięć i mogą również być bardziej podatni na depresję.

W badaniu wzięło udział ponad 1000 osób. Łączyło ono jeden typ pamięci, zwany "pracującym", ze zdrowiem psychicznym. Pamięć ta wpływała na możliwości zapamiętywania fragmentów informacji na krótki czas, a także na możliwość wykorzystywania tych informacji. Dawała na przykład możliwość zachowania informacji dotyczących kształtów i kolorów, a także pomagała odpowiedzieć na pytanie "jak coś wyglądało". Osoby posiadające słabszą pamięć "pracującą", byli bardziej skłonni do głębszych i zbyt długich rozmyślań.

Oba badania zostały zaprezentowane na British Science Festival, odbywającym się na University of Aston, w Birmingham.

Źródło: PAP

Foto: chip.pl

ostatnia zmiana: 2010-09-20
Komentarze
Polityka Prywatności