Początek i koniec, niezwykłość i skojarzenia

3 Sekrety Skutecznej Nauki - wzięły się z badań na temat działania ludzkiej pamięci i ludzkiego umysłu. Są to reguły, na których opiera się ich działanie. Jeśli się do nich przystosujemy, nasza nauka nabiera niesamowitego przyspieszenia.

REGUŁA POCZĄTKU I KOŃCA

Pierwszą z nich jest prawo początku i końca. Na czym ono polega i jak je mogę zastosować?

Pomyśl, że byłeś na jakimś wykładzie. Jak myślisz, co z niego będziesz najlepiej pamiętał?

Mówiąc ogólne - najlepiej pamiętasz początek o koniec. Treść "ze środka" ma tendencję do "rozmycia się" (chyba że są tam zastosowane inne prawa, ale o tym za chwilę).

Może myślisz sobie: wszystko fajnie, tylko w jaki sposób może mi to odkrycie pomóc?

Dobrze że pytasz! Rozwiązaniem jest posiadanie więcej takich "początków i końców". Uzyskujemy to po prostu poprzez podzielenie nauki na mniejsze ilości materiału.

Tzn, zamiast uczyć się przez 2 godziny bez przerwy, możesz uczyć się cztery razy po 30 minut. W ten sposób poświęcisz na naukę tyle samo czasu, a rezultat będzie zdecydowanie lepszy.

REGUŁA NIEZWYKŁOŚCI

Zasada niezwykłości mówi o tym, że łatwo zapamiętujemy rzeczy niecodzienne, niezwykłe, wywołujące emocje.

Codziennie jesteś pracy lub szkole i nie zapamiętujesz poszczególnych dni. Gdyby jednak któregoś z nich, do Twojego biura bądź klasy wszedł Spiderman i zaczął chodzić po ścianach i suficie, na pewno pamiętałbyś ten dzień do końca życia!

REGUŁA SKOJARZEŃ

Prawo skojarzeń niesie następujące przesłanie - ludzka pamięć zapamiętuje nowe informacje poprzez łączenie ich z tym co już się znajduje w pamięci - w ten sposób w mózgu tworzona jest sieć neuronów.

Istotne jest tutaj to, że jest to sieć, a nie struktura linearna. Każda informacja jest połączona z wieloma innymi, w jakiś sposób związanymi z nią.

Podczas procesu odczytywania z pamięci, umysł można powiedzieć "przemieszcza" się poprzez te skojarzenia, aż dojdzie do szukanej informacji.

Źródło: publikuj.org

Foto: spider-man.pl

ostatnia zmiana: 2010-10-08
Komentarze
Polityka Prywatności