Ćwiczenia umysłowe poprawiają pamięć, donoszą najnowsze badania.
"Testy, szczególnie te, które zmuszają do przywołania jakichś informacji z pamięci, mogą znacząco zwiększyć prawdopodobieństwo, że będziesz w stanie zapamiętać te informacje. Przeprowadzono setki eksperymentów, w celu sprawdzenia, jakie efekty podczas nauki przynoszą ćwiczenia. Zaskakujące więc, jak niewiele wiemy, dlaczego ćwiczenia poprawiają pamięć" - powiedziała Rawson.
Rawson i Pyc uważają, że ćwiczenia wspierają wykorzystanie bardziej skutecznych strategii kodowania, dlatego tak pozytywnie wpływają na pamięć.
"Przypuśćmy, że próbujesz nauczyć się słownictwa obcego języka. W naszym badaniu zazwyczaj korzystaliśmy z par słów w języku angielskim i suahili, takich jak "chmura" i "wingu". Aby nauczyć się tych słówek, możesz po prostu powtarzać je w kółko za każdym razem, kiedy się uczysz, jednak okazuje się, że będzie to tylko częściowo skuteczna strategia, aby coś zostało w pamięci" - dodała Rawson.
Według niej bardziej efektywną strategią jest odkrycie klucza, który pozwoli nam połączyć słowo w obcym języku z jego znaczeniem. "Wingu" brzmi podobnie jak w angielskim "wing", czyli "skrzydła". Rawson proponuje takie skojarzenie, że ptaki mają skrzydła i latają w chmurach. Badanie przeprowadzone przez Rawson i Pyc pokazuje, że robienie ćwiczeń prowadzi do odnajdywania coraz lepszych słów kluczowych, a co za tym idzie, także lepszego zapamiętywania.