W ostatnich latach testy IQ zyskały niezwykłą popularność, możemy je znaleźć dołączone do czasopism, są stosowane także przez duże korporacje podczas rekrutacji pracowników. Także w internecie można zaleźć mnóstwo testów IQ, mniej lub bardziej wiarygodnych. Nie każdy jednak wie, że iloraz inteligencji może się zmieniać podczas życia.
Nie od dzisiaj wiadomo, że prawidłowa dieta ma wpływ na nasze zdrowie. Oprócz dobrego samopoczucia odpowiednie nawyki żywieniowe pomagają również w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu. Zalecane jest częste jedzenie ryb, orzechów i owoców, gdyż mają one zbawienny wpływ na nasze IQ. Za to do największych wrogów inteligencji należą słodycze, fast-foody, słone przekąski oraz dieta z niską zawartością jodu. To właśnie niedobór jodu jest najczęstszą przyczyną problemów z koncentracją.
2. Unikanie nałogów
Każdy z nas uczył się w szkole, że alkohol zabija szare komórki, ale
mało kto podchodzi do tego na serio. Nadużywanie alkoholu bardzo źle
wpływa na pracę mózgu. Oprócz tego należy unikać palenia papierosów,
gdyż uzależnienie od nikotyny wpływa negatywnie na koncentrację.
Głód nikotynowy potrafi mocno przeszkadzać w nauce oraz w wykonywaniu różnych zadań, a u nałogowych palaczy występuje on już kilkanaście minut po wypaleniu ostatniego papierosa! O szkodliwości amfetaminy, kokainy, czy środków wziewnych nie muszę chyba nikogo przekonywać?
3. Rozwiązywanie łamigłówek, krzyżówek i sudoku
Gry i łamigłówki logiczne zmuszają do intensywnego myślenia, co ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Także rozwiązywanie krzyżówek jest świetnym treningiem dla mózgu. Nie należy zapominać o grze w szachy, którą Oscar Wilde nazwał najlepszym sprawdzianem intelektu. Nie bez przyczyny znani szachiści mogą poszczycić się świetnymi wynikami w testach IQ (Bobby Ficher miał 185 IQ, a Garri Kasparow aż 190!).
4. Unikanie telewizji
Okazuje się, że oglądanie telewizji ma bardzo zły wpływ na nasz iloraz
inteligencji. W latach 80-tych przeprowadzono badania na grupie
studentów prestiżowej amerykańskiej uczelni. Każdemu z badanych dano do
rozwiązania standardowy test IQ
oraz krótką ankietę do wypełnienia na temat stylu życia.
Okazało się, że studenci, którzy oglądali telewizję więcej niż trzy godziny dziennie, wypadli w teście IQ o 4 punkty gorzej, niż ich koledzy, którzy nie oglądali telewizji w ogóle. Wynika to z prostego faktu, że telewizja jest najmniej wymagającym medium i przekazywane w niej informacje telewidz może pochłaniać bez żadnego wysiłku intelektualnego. O wiele bardziej rozwijające jest czytanie gazet i czasopism oraz surfowanie w internecie.
Źródło: albercik.pl