Metody relaksacyjne

Całkiem dobrym sposobem na odprężenie będzie położenie się na łóżku z zamkniętymi oczami – odprężamy wtedy ciało, niwelujemy napięcie mięśni oraz dodatkowo dajemy odpocząć naszym oczom.

Dobrą formą odpoczynku mogą być również ćwiczenia fizyczne na świeżym powietrzu bądź przy otwartym oknie. Pozwolą dotlenić komórki organizmu oraz rozruszać zastane mięśnie.

Nieco bardziej zaawansowaną, jednak również przynoszącą efekty i nietrudną do opanowania techniką jest trening Jacobsona. Polega na skupianiu się na napinaniu oraz rozluźnianiu konkretnych partii mięśni – efektem takich ćwiczeń, po pewnym czasie, jest umiejętność napinania jedynie tych partii mięśni, które są nam niezbędne do konkretnej czynności, co znacznie obniża poziom zmęczenia organizmu.

Dla osób, które dużo się uczą i przebywają w jednej pozycji, na pewno przydatny będzie w przerwach trening medytacji, który pozwala nie tylko na wyciszenie umysłu oraz zajęcie go innymi sprawami niż nauka, ale również – co zostało naukowo udowodnione – doskonale spełnia się w roli narzędzia do całkowitego odprężenia ciała oraz samodoskonalenia.

Ciekawą, a do tego dosyć prostą metodą relaksowania się jest oddychanie przeponą, zwane również sekretną bronią mówców. Zazwyczaj oddychamy, poruszając klatką piersiową, przez co oddech jest dosyć płytki - przeszkadza nam to nie tylko przy ćwiczeniach fizycznych, ale również przy mówieniu czy koncentracji.

Oddychanie przeponą pozwala na dostarczenie dostatecznie dużej dawki tlenu, usprawnia proces przyjmowania tlenu do komórek ciała oraz wspomaga pracę mózgu i serca. Dzięki takiemu treningowi, uda nam się nie tylko odprężyć, ale również skoncentrować na pracy, co zaprowadzi nas do następnego punktu związanego z odpoczynkiem.

Źródło: fiszkoteka.pl

Foto: lepremier.pl

ostatnia zmiana: 2010-12-27
Komentarze
Polityka Prywatności