Jak się skoncentrować na nauce?

Umiejętność dobrej koncentracji uwagi jest nagrodą samą w sobie. Dzięki niej człowiek jest bardziej opanowany, mądrzejszy oraz dużo łatwiej przychodzi mu przystosowanie się do nowych warunków np. pracy. Elastyczność to dziś podstawa a elastyczność, to też umiejętność szybkiego uczenia się nowych rzeczy.

Jeśli znajdziesz dobre miejsce do nauki, nie zmieniaj go później zbyt często. W ten sposób Twój mózg zacznie po pewnym czasie kojarzyć dane miejsce wyłącznie z nauką, przez co łatwiej będzie Ci się skoncentrować na niej. Znajdź takie miejsce, gdzie można swobodnie rozłożyć materiały do nauki, ksera, kartki, notatki.

Zastanów się czy łatwiej jest Ci się skoncentrować w kompletnej ciszy, czy przy różnych odgłosach w tle (odgłosy ulicy, śpiew ptaków, szum drzew, muzyka). Jakiekolwiek miejsce wybierzesz pamiętaj, że musi ono być dobrze oświetlone oraz na bieżąco wentylowane.

Pamiętaj, że miejsce, w którym się uczysz powinno służyć wyłącznie do nauki. Nie baw się tam, nie graj i nie wykonuj żadnych innych czynności niż nauka. Nie przetrzymuj tam również żadnych przedmiotów, oprócz materiałów do nauki, ponieważ mogłyby się rozpraszać.

Każdy ma swój czas w przeciągu całego dnia, kiedy potrafi się łatwiej skoncentrować, jest bystrzejszy oraz bardziej pobudzony. Niektóre osoby łatwiej przyswajają wiedzę rano, inne wieczorem a część osób potrafi się uczyć wyłącznie w nocy. Określ ten czas u siebie oraz ucz się codziennie właśnie w tych godzinach. Staraj się nigdy nie zmieniać tego czasu.

Myślenie o nadchodzącym ważnym sprawdzianie czy egzaminie, może doprowadzić do napadów paniki. Zacznij swoją naukę od zrobienia listy rzeczy których musisz się nauczyć. Podziel materiał na drobne zagadnienia i daj sobie dużo czasu na zapoznanie się z każdym z nich.

Na czas nauki wyłącz telefon, rozłącz się ze skrzynką pocztową, wyłącz komunikator internetowy oraz o ile to możliwe Internet. Włącz cicho muzykę, jeśli potrzebujesz jej do nauki. Jeśli potrafisz się skupić wyłącznie w całkowitej ciszy zainwestuj w stopery.

Czytanie jest efektywnie wyłącznie wtedy, gdy zapamiętujesz przeczytane informacje, zatem po przeczytaniu części materiału zadawaj sobie jak najwięcej pytań oraz staraj się na nie na bieżąco odpowiadać. Przeczytaj część materiału, po czym go streść, nie patrząc przy tym do notatek. Mów na głos. Zapisuj wszystko czego nie rozumiesz lub nie do końca rozumiesz.

Ucz się jednego przedmiotu przez godzinę, zrób sobie przerwę po czym zacznij się uczyć czegoś innego. Dzięki zróżnicowaniu tematów nie będzie Ci się nudzić i będziesz mógł się uczyć dłużej. Jeżeli uznasz któryś z przedmiotów za nudny, ucz się go pomiędzy tymi dwoma, które uwielbiasz.

Zachęcaj się i motywuj do ukończenia nauki konkretnego tematu. Ukończenie nauki paru ostatnich zagadnień jest bardzo ważną częścią wpływającą na rozwój dobrych nawyków nauki. Postanów zrobić coś co sprawi Ci przyjemność jednak dopiero wtedy, gdy nauczysz się już wszystkiego - od deski do deski. Nagrodą może być spotkanie ze znajomymi, pogawędka na GG, zdrowy batonik czy nawet cała noc na imprezie w mieście - cokolwiek sprawi Ci przyjemność.

Źródło: tipy.pl

ostatnia zmiana: 2010-12-30
Komentarze
Polityka Prywatności