5 rodzajów pamięci

Tradycyjny podział pamięci wyróżnia dwie jej odmiany: krótko- i długotrwałą. Można dokonać jednak bardziej szczegółowych podziałów.

Pamięć znaczeń - ona jest najbardziej trwała. Przechowujemy znaczenia słów, abstrakcyjnych pojęć i symboli. Nawet ludzie dotknięci chorobą Alzheimera w 50 % zachowują tego typu informacje. Mało tego - mimo choroby potrafią przyswajać i zapamiętywać nowe pojęcia. Tego typu informacje są bardzo trudne do usunięcia.

Pamięć odruchów - rodzaj pamięci odpowiedzialnej za zapamiętywanie serii ruchów i zachowań w sferze czysto fizycznej. Dobrze opanowane czynności związane z jazdą na rowerze, pływaniem czy inne umiejętności ruchowe zapamiętywane są na całe życie. Jakość po czasie może być gorsza, ale pamięć przechowuje je znakomicie i po krótkim treningu czynności wykonywane są prawie perfekcyjnie. Uwaga - jej utrata może być oznaką poważnych zaburzeń.

Pamięć robocza - rodzaj pamięci ( informacje przechowywane są przez kilka sekund ) która pozwala nam na jednoczesne wykonywanie wielu czynności. Możemy rozmawiać przez telefon, czytać jednocześnie notatki, zwrócić komuś uwagę i pić herbatę czy kawę, zaciągając się przy tym dymkiem papierosa. Przydatna wszędzie tam gdzie występuje ogromne spiętrzenie
informacji w czasie np. giełda. Działa na granicy świadomości i podświadomości. Po pewnym czasie wielu sytuacji po prostu nie pamiętamy.

Pamięć ukryta - ten rodzaj pamięci pozwala nam wygrywać quizy i teleturnieje. To nasze archiwum, w którym gromadzimy wszystko to, czego nauczyliśmy się w szkole, przeczytaliśmy w prasie, książkach, usłyszeliśmy od innych, dowiedzieliśmy się oglądając filmy i programy TV. Tu najważniejszy jest mechanizm przeczesywania i filtrowania informacji. Z tym wraz z wiekiem radzimy sobie coraz gorzej. Dziwne jest to, że z reguły pamiętamy lepiej informacje starsze.

Pamięć epizodu - obejmuje świeże doświadczenia. Doskonale umiemy prowadzić swój samochód - problem w tym, że nie pamiętamy, gdzie go zaparkowaliśmy. Młodzi szybko opanowują nowy program komputerowy, a starsi, mimo chęci, doświadczenia i samozaparcia radzimy sobie jakby nieco gorzej.(artelis.pl)

ostatnia zmiana: 2011-03-24
Komentarze
Polityka Prywatności