Wiedza potrzebna do nauki

Wiedza o pracy mózgu, rodzajach pamięci i inteligencji jest bardzo pomocna w znalezieniu sposobu własnej metody nauki, własnych sposobów na zapamiętywanie szybkie i trwałe. Chcąc poprawić efekty swojej pracy musisz poznać funkcjonowanie mózgu i sposoby zapamiętywania, a także ćwiczenia, które poprawią jego wydajność.

Nasz umysł to komputer, który już w momencie urodzenia ma 100 miliardów aktywnych komórek, między którymi wytwarzają się ciągłe połączenia. Każda z komórek jest zdolna wytworzyć 20 000 połączeń powstających w tempie 3 miliardów połączeń na sekundę, dzięki którym przyswajamy wiedzę.

Wiedzę jesteśmy zdolni przyswajać od momentu narodzin aż po kres życia. Niestety ktoś zapomniał dać nam  instrukcję obsługi tego komputera i co gorsze, żadna z instytucji typu szkoła, rodzina, ... też nam jej nie udostępnia.

Chcąc lepiej się rozwijać powinniśmy wiedzieć, że:

1. centralna część mózgu, czyli układ limbiczny, jest odpowiedzialny za uczucia,

2. górna część mózgu - kora mózgu, odpowiada za nasze myślenie, tworzenie, rozumowanie  i mówienie,

3. dolna część mózgu, czyli pień, steruje wieloma odruchami takimi jak oddychanie, bicie serca,...

4. tylna część mózgu, czyli móżdżek, kontroluje naszą pamięć kinestetyczną czyli tą, która jest związana z zapamiętywaniem związanym z ruchem (pływanie, taniec, jazda na łyżwach, ...).

W naszym mózgu jest 9 rodzajów inteligencji:

1. logiczno - matematyczna,

2. przyrodnicza, szczególnie pomocna w kontaktach z przyrodą tzw. ożywioną,

3. językowa,

4. kinestetyczna,

5. muzyczna,

6. przestrzenna,

7. wizualna,

8. interpersonalna,

9. introspektywna, która pomaga nam w poznaniu samego siebie i korzystaniu z wiedzy, którą zgromadziliśmy.

Mózgowe półkule podzieliły między siebie najważniejsze zadania: LEWA jest analityczna i odpowiada za wszelkie czynności logiczne: mowę, liczenie, logiczne myślenie, szeregowanie. PRAWA natomiast odpowiada za zdolności artystyczne włącznie z wyobraźnią: rytm, rymy, obraz, muzykę, jest więc odpowiedzialna także za naszą pracę twórczą i kreatywność.

Mózg wymaga też ćwiczeń, tak jak każda część naszego ciała. I o ile nauczyliśmy się już dbać o nasze zdrowie i ciało, tak samo powinniśmy nauczyć się dbać  o nasz mózg.

Oto kilka ćwiczeń wspomagających pracę mózgu:

1. Kładąc rękę na obojczyku powoli zsuń palec wskazujący i kciuk do dołeczków między mostkiem a obojczykiem. Przez ok. 20-30 min. masuj te wgłębienia kładąc jednocześnie drugą rękę na pępku, a następnie zamień ręce. Uaktywniasz w ten sposób dwie  półkule.

2. Rysuj oburącz równocześnie proste kształty: dom, auto, kwiatki, litery, ... Rysuj je tak, jakby odbijały się w lustrze, symetrycznie.

3. Masuj kciukiem i palcem wskazującym, jednocześnie swoje uszy, zaczynając od góry do dołu, powtórz 3 razy. Jest to bdb. ćwiczenie, które pomaga w słuchaniu, rozluźnia mięśnie twarzy i napięcie kości czaszki.

4. Kładąc prawą rękę na lewym ramieniu lekko uciskaj bark, aby rozluźnić mięśnie szyi. Obracaj bardzo powoli głowę z lewej strony w prawą wydychając jednocześnie powietrze tak jakbyś naśladował pohukiwanie sowy. Zrób to samo  z drugą ręką i przeciwnym barkiem. Ćwiczenie to nie tylko zmniejsza napięcie spowodowane stresem,  ale też poprawia pamięć wzrokową, słuchową, koncentrację i uwagę.

5. Siedząc prosto na krześle skieruj wzrok na sufit, a następnie przenieś wzrok 20 razy z jednego kąta sufitu na drugi i 20 razy z sufitu na podłogę. Pamiętaj pracują tylko oczy, głowa musi pozostać nieruchoma. Ćwiczenie to nie tylko poszerza pole widzenia, ale też ćwiczy mięśnie oka.(artelis.pl)


ostatnia zmiana: 2011-04-07
Komentarze
Polityka Prywatności