Wielka sztuka planowania

Eksperci zgodnie podkreślają - większość naszego czasu spędzana jest nieefektywnie. W praktyce oznacza to, że tracimy go na czynności zupełnie niepotrzebnie. Dlaczego?

Po pierwsze, świadomie odwlekamy to, co powinno zostać zrobione. Gromadzą się pewne sprawy, my zaś sami stajemy się przez to rozdrażnieni, wszystko robimy po przysłowiowych łepkach, a praca idzie nam jak krew z nosa. Problem tkwi tak naprawdę w braku umiejętności hierarchizowania i klasyfikowania zadań na mniej ważne, ważne i najważniejsze.

Wiele osób zastanawia się, jak planować swój czas. Jedna z podstawowych reguł, zwana 60 na 40, mówi tyle, iż planować należy jedynie 60 proc. czasu. Pozostałe 40 proc. należy pozostawić na czynności spontaniczne i nieoczekiwane. Aby nie stracić orientacji w zarządzaniu, należy nieustannie sporządzać notatki, dotyczące tego, na co pożytkujemy czas.

Niezwykle istotne w planowaniu są również
ostateczne terminy wykonania poszczególnych zadań. W ten sposób unikniemy opóźnień, które zazwyczaj wynikają z przesuwania czynności. Co więcej - powinno pamiętać się także o nadawaniu priorytetów poszczególnym zadaniom. Według ich hierarchii ważności wykonujemy poszczególne zadania.

Dzięki planowaniu oszczędzamy czas, pożytkując go na ważne zadania i cele. Co więcej, nabieramy umiejętności oceny celów przy niewielkiej ilości czasu. Dzięki planowaniu szybciej osiągamy wytyczone cele zawodowe oraz prywatne. Poza tym nabieramy umiejętności koncentrowania się na naprawdę ważnych zadaniach. Planowanie zmniejsza pośpiech, chaos i stres. Krótko mówiąc planowanie to zysk - zysk na czasie i większa swoboda przy wykonywaniu przyszłych zadań.

Źródło: wieszjak.pl

ostatnia zmiana: 2011-06-29
Komentarze
Polityka Prywatności