W wakacje ćwicz kreatywność

Wakacje to idealny czas, by pomyśleć o treningu naszej kreatywności. Gdy trzeba będzie wrócić do nauki okaże się, że nasze myślenie i działanie są dużo bardziej efektywne. Kreatywność to działanie wbrew pewnym zasadom, to pokonywanie utrwalonych wzorców postępowania, łamanie schematów; wychodzenie poza funkcjonowanie nawykowe.

Po pierwsze, warto zmieniać codzienne nawyki.

Nawyk jest największą barierą kreatywnego myślenia. Zwykle w takiej samej kolejności wykonujemy poranne czynności. Jeździmy lub chodzimy tą samą trasą do pracy i z pracy do domu.

Oczywiście nie ma w tym niczego złego, ale nie wychodząc poza utarte zwyczaje i powtarzalne schematy, „uczymy się” podobnego postępowania w naszym myśleniu i działaniu dotyczących wszystkich innych sfer, np. rozwiązywania problemów.

Po drugie, rozwijaj oburęczność.

Prawa półkula mózgu kontroluje lewą stronę ciała, lewa natomiast – prawą. Oburęczność sprzyja więc synergii działania obu półkul mózgu, co przynosi najlepsze efekty w naszym myśleniu. Zdawali sobie z tego sprawę zarówno Leonardo da Vinci jak i Michał Anioł, którzy świadomie rozwijali tę umiejętność i potrafili tworzyć swoje dzieła malarskie posługując się na przemian jedną i drugą ręką.

Jak to zrobić?

  • Przy codziennych czynnościach posługuj się w większym zakresie ręką niedominującą.
  • Pisz tą drugą ręką.
  • Kiedy nabędziesz nieco wprawy w pisaniu „słabszą” ręką, popróbuj pisania i rysowania obiema rękami naraz (równolegle, na zasadzie lustrzanego odbicia).
  • Sięgnij za siebie lewą ręką i dotknij prawej stopy, a następnie – ręką prawą lewej stopy. Powtórz to ćwiczenie dziesięć razy.
  • Chodź na spacery, zachowując rytmiczny (marszowy) sposób poruszania się. Wykorzystuj technikę nordic walking.
  • Naucz się żonglować.

Dobrze mieć poczucie humoru.

Gdy rzeczy nie traktujemy poważnie, zapominamy o blokadach psychologicznych; nie przejmujemy się zasadami i pragmatyczną stroną zagadnienia. Nie obawiamy się „kary” za złe pomysły i rozwiązania. Zabawa sprzyja twórczemu myśleniu. Pozwala pozbyć się emocjonalnych blokad, dynamizuje aktywność, uaktywnia potencjał energetyczny, dostarcza silnej motywacji twórczej.

Trenuj często swoje zmysły.

Dzięki nim odbieramy bodźce z otoczenia tworząc indywidualną wrażliwość na rzeczywistość. Im więcej zmysłów potrafimy świadomie zaangażować w procesy poznawcze, tym szerszy jest obszar naszej percepcji i większa łatwość odnajdywania i wykorzystywania przydatnych informacji w środowisku.

Ćwiczenie 1.
Usiądź na kilka minut w ruchliwym miejscu. Zamknij oczy i skoncentruj się na wszystkich docierających do ciebie dźwiękach. Zacznij je rozróżniać. Skupiaj uwagę na każdym z nich oddzielnie. Określ ich źródła.

Ćwiczenie 2.
Wykorzystaj jeden dzień na trening zmysłu smaku. Skosztuj nowych potraw i napojów. Zamów sobie lody o innym niż zwykle smaku. Zostań smakoszem herbaty. Jeżeli jesteś pełnoletni, naucz się rozpoznawać po smaku gatunki win.

Ćwiczenie 3.
Rozwijaj wrażliwość dotykową. Zwróć uwagę, co czujesz dotykając korę drzewa, liście, zroszoną trawę, nagrzany słońcem piasek. Koncentruj się na fakturze przedmiotów wykonanych z różnych materiałów. Skup uwagę na sposobach, w jaki witają się z tobą ludzie podając rękę.

Ćwiczenie 4.
Odwiedź sklep z perfumami. Poznaj ich zróżnicowany aromat. Skoncentruj się na zapachach kwiatów. Zacznij korzystać z aromaterapii.

Ćwiczenie 5.
Przyjrzyj się różnym kolorom nieba. Obejrzyj wschód i zachód słońca. Rozpoznaj różne barwy drzew i liści. Zwróć uwagę na kolorystykę wybranych obrazów wielkich mistrzów.

Źródło: wieszjak.pl

ostatnia zmiana: 2011-07-12
Komentarze
Polityka Prywatności