Tak jak dla mięśni – ćwiczenia fizyczne są źródłem przyjemności i sposobem doskonalenia, tak dla mózgu codzienne aktywności, gry i zadania stanowią przyczynę rozwoju.
Szachy
Ta gra rozgrywana wymaga następujących umiejętności: skupienia uwagi, budowania w umyśle strategii postępowania, przewidywania ruchów przeciwnika, zapamiętania i przestrzegania reguł gry, zachowania kamiennej twarzy. Uczy ona cierpliwości, szacunku do przeciwnika, szybkiego podejmowania decyzji, weryfikowania wcześniejszych założeń i ich modernizowania.
Scrablle
To gra o charakterze językowym, może brać w niej udział większa ilość graczy, a główna umiejętność jaka jest ćwiczona w czasie gry to poprawne budowanie słów i poszerzanie zakresu słownictwa czynnego – jeśli któryś z graczy poda nieznane innym słowo – należy sprawdzić jego istnienie i znaczenie w słowniku. Doskonali umiejętności ortograficzne, uczy myślenia pewnymi schematami i wzorcami – budując podczas gry krzyżówkę, należy tworzyć wyrazy pasujące do określonego modelu.
Gry konstrukcyjne
Oparte są na zasadzie budowania różnych obiektów z określonego rodzaju klocków, choć wydaje się, że jest to zabawa dla dzieci, to jednak kształci ona ważne umiejętności, takie jak planowanie działań, wnikliwe obserwowanie budowli, poszukiwanie rozwiązań, sprawdzanie wielu możliwości, dla osób dorosłych zamiast klocków można polecić gry strategiczne, których celem jest wybudowanie budowli w oparciu o określony budżet, pomysł architektoniczny, z zastosowaniem właściwych rozwiązań technicznych.
BierkiTo znana gra, która wymaga koncentracji i skupienia, a także sprawnego podejmowania decyzji.
Gry karcianeUczą
przede wszystkim spostrzegawczości – trzeba stale kontrolować ruchy
przeciwników, reagować na oszustwa, dokonywać obliczeń matematycznych.
Źródło: wieszjak.pl