Śpij dobrze

Jak wynika z badań prowadzonych na myszach, przerwy podczas snu zaburzają proces powstawania wspomnień - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences ".

Naukowcy ze Stanford University odkryli, że zakłócanie zwierzętom snu utrudniało im rozpoznawanie dobrze znanych obiektów. Choć przerywany, sen nie był wcale płytszy ani też nie trwał krócej niż zwykle. Wykorzystano technikę zwaną optogenetyką, która dzięki genetycznym modyfikacjom specyficznych komórek pozwala kontrolować je za pomocą światła.

Zmodyfikowane zostały te komórki, które odpowiadają za przełączanie pomiędzy stanem snu i czuwania. Następnie naukowcy wysyłali impulsy świetlne bezpośrednio do mózgów śpiących myszy - w ten sposób można było przerywać sen, nie wpływając na jego całkowity czas trwania ani nie obniżając jakości.

Po obudzeniu myszy umieszczano w pudle z dwoma obiektami - z jednym z nich miały do czynienia wcześniej. Myszy z natury więcej czasu spędzają, badając nowy obiekt niż ten, który miały okazję poznać wcześniej - i tak właśnie czyniły gryzonie śpiące nieprzerwanym snem. Z kolei grupa wielokrotnie budzona była w równym stopniu zainteresowana nowymi, co wcześniej poznanymi obiektami.

W fazie głębokiego snu mózg prawdopodobnie ocenia wypadki minionego dnia i decyduje, które z nich warte są zapamiętania.

Zdaniem autorów badań, ich wyniki mogą pomóc w wyjaśnieniu problemów z pamięcią związanych na przykład z chorobą Alzheimera czy też bezdechem sennym.(PAP)


ostatnia zmiana: 2011-07-27
Komentarze
Polityka Prywatności