4 zalety map myśli
Mapa Myśli to wyraz myślenia wielokierunkowego, naturalna funkcja umysłu. To również technika graficzna, która wyzwala potencjał intelektu. Z powodzeniem można ją stosować we wszystkich dziedzinach życia. Co warto wiedzieć na jej temat?
Posługuje się słowami kluczowymi
Tworząc Mapy Myśli zapisujesz tylko te słowa, które mają znaczenie dla zrozumienia zagadnienia i jego zapamiętania. To tzw. słowa klucze - niosą za sobą najwięcej treści i stymulują mózg do tworzenia skojarzeń.
Prowadzi do oszczędzania czasu
Kreśląc Mapy Myśli oszczędza się co najmniej 50% czasu na zapisywaniu tylko istotnych słów. W związku z tym, że są one spisane czarno na białym łącznie z powiązaniami, oszczędza się czas podczas czytania i przeglądania mapy.
Wywołuje współpracę półkul
Prawa półkula mózgu odpowiada za: rytm, zmysł przestrzeni, obraz całości, wyobraźnię, marzenia, postrzeganie kolorów i rozmiarów, natomiast lewa za: słowa, liczby, myśli logiczne i analityczne, linearność, hierarchiczność i zbiory. Standardowy, linearny system notowania odwołuje się wyłącznie do lewej, "logicznej" półkuli. W procesie linearnego notowania zupełnie pomija się moc prawej, "twórczej" półkuli. Stosując Mapę Myślową podczas nauki korzysta się z obu półkul swojego mózgu, co sprawia, że procesy uczenia się zachodzą znacznie szybciej.
Wpływa na poprawę pamięci
Dzięki wykorzystaniu współpracy obu półkul tzw. efektu synergii, łatwiej zapamiętać Mapę Myśli, to swoista mnemotechnika. Działa jak obraz, co w dużym stopniu wpływa na poprawę pamięci i usprawnienie myślenia, bo obrazy zapamiętuje się znacznie łatwiej. Umożliwia łatwiejsze przyswajanie nowych wiadomości i uporządkowanie zdobytej wiedzy.
Źródło: swiat-zdrowia.pl
ostatnia zmiana: 2011-08-25