Postęp nauki sprawia, że nie tylko potrafimy zapobiegać chorobom, ale możemy poprawić również swoją wydolność. Ludzki mózg i sposoby na zwiększenie jego wydajności przyciągają dużą uwagę - wiemy coraz więcej o tym, jak zapewnić temu organowi optymalne warunki do pracy.
Jedna z nich sugeruje, że nowe neurony odgrywają rolę w uczeniu się i zapamiętywaniu. Stres, który osłabia naszą zdolność do zapamiętywania nowych rzeczy, hamuje neurogenezę. Analogicznie, ćwiczenia fizyczne pomagają nam lepiej zapamiętywać i odpowiadają za zwiększony przyrost neuronów.
Jak się okazuje, po naszych rodzicach dziedziczymy nie tylko DNA, ale także szereg informacji zapisanych w związkach chemicznych otaczających nasz kod genetyczny. Te związki chemiczne decydują, czy np. posiadany przez nas gen skłonności do alkoholu będzie silnie wpływać na nasze życie, czy zostanie "wyciszony".Zdaniem naukowca, nasze pożywienie oraz zwyczaje także mają znaczny wpływ na ekspresję różnych genów w naszym organizmie. Dzięki odpowiednio dobranej diecie i aktywności, do pewnego możemy sami manipulować czynnikami genetycznymi, które determinują naszą ogólną sprawność i wydajność.
Sprawdzone praktyki to zatem: ćwiczenia umysłowe, ćwiczenia fizyczne, rozwijanie poczucia skuteczności działań, interakcje społeczne, unikanie używek i narkotyków, ochrona głowy przed urazami, panowanie nad stresem i troskę o zdrowie serca.
Świeże warzywa oraz dużo owoców morza mają być kluczem
do sprawności mózgu i dłuższego życia, podobnie jak zredukowanie
dziennej dawki kalorii. Z kolei borówka amerykańska, jak pokazały testy
na szczurach, ma przyczyniać się do przyrostu większej liczby komórek
nerwowych.
Aby długo cieszyć się sprawnym mózgiem, powinniśmy prowadzić bardzo aktywne życie: fizyczne, umysłowe i społeczne. Aktywność fizyczna prowadzi do zwiększonej neurogenezy, podobnie jak trenowanie mózgu w niemal dowolny sposób: rozwiązywaniem krzyżówek, grą w szachy czy zapamiętywaniem sieci ulic dużego miasta (jak pokazało badanie na londyńskich taksówkarzach).
Za wszelką cenę powinniśmy unikać stresu. Działa on wyniszczająco na hipokamp, który odpowiada za regulację naszych emocji i skuteczną walkę ze stresem. Z osłabionym hipokampem, coraz gorzej radzimy sobie ze stresem. Musimy więc zrobić wszystko, by przełamać ten niebezpieczny cykl.
PAP - Nauka w Polsce