Jak słuchać na wykładach?

To, jak słuchasz na wykładzie ma wpływ na to, jakie notatki sporządzisz, a także na to, ile z tego wykładu zapamiętasz.

Jak słuchać skutecznie? Najlepiej przygotować się do tego procesu, zanim zacznie się wykład. Oto kilka zasad uważnego słuchacza:

Przejrzyj notatki z poprzedniego wykładu. Mózg lepiej absorbuje poznawaną wiedzę, gdy posiada ogólny obraz (zarys) tematu.

Odpręż się. Proces zapamiętywania jest skuteczniejszy, kiedy Twoje mięśnie są rozluźnione, oddech spokojny - głęboki i rytmiczny; gdy jesteś zrelaksowany i wypoczęty.

Sformułuj szczegółowo cel, jaki chcesz osiągnąć uczestnicząc w wykładzie np.: „Po zakończeniu wykładu potrafię omówić główne cechy systemów edukacyjnych w Europie, w XIX wieku”. Bezwzględnie unikaj negatywnego programowania umysłu komunikatami typu: „Kolejny nudny wykład”, „Znowu nie wiele zrozumiem”, itp.

Siadaj blisko wykładowcy. Wymusi to na Tobie większą uwagę, a przy okazji lepiej będziesz słyszeć to, co mówi prowadzący. Wydaj polecenie swojej pamięci.

Wyobraź sobie, że wykładowca mówi tylko do Ciebie. Prowadź z nim dialog w myślach, zadawaj pytania, kwestionuj, oceniaj i komentuj. Notuj te przemyślenia na kartce.

Źródło: wieszjak.pl

ostatnia zmiana: 2011-09-26
Komentarze
Polityka Prywatności