Krótkie drzemki dobre dla studenta

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wskazują jednoznacznie: krótkie drzemki mają pozytywny wpływ na proces uczenia się. Po nauczeniu się każdej nowej wiadomości, chwilka spędzona na kanapie poprawia możliwość jego zapamiętania.

Badania polegały na tym, że badani codziennie rano pochłaniali pewną ilość książkowych informacji. W samo południe miał miejsce pierwszy test. Ustanowiono dwie grupy. Jedna zrobiła o 14:00 dłuższą, 90-minutową sjestę, druga w tym samym czasie zajęła się innymi zadaniami. Drugi test odbył się o 18:00.

Sjesta zdecydowanie pozytywnie wpłynęła na efektywność procesu uczenia się. Spanie pozwala wymazać pamięć krótkotrwałą, a więc w pewien sposób usunąć niepotrzebne, zaśmiecające informację, co korzystnie wpływa na zapamiętywanie informacji naprawdę ważnych. Poza tym, podczas fazy snu, zwanej fazą paradoksalną, kiedy to oczy trzepotają, śpiący się porusza, a elektroencefalogram przypomina zapis podobny do zapisu sejsmometru podczas trzęsienia ziemi, w tym czasie hipokamp przekazuje wspomnienia w inne rejony mózgu.

Źródło: biomedical.pl

ostatnia zmiana: 2011-09-28
Komentarze
Polityka Prywatności