Sztuka poztywynie oddziałuje na ludzki umysł

Naukowcy udowodnili ostatnio, że sztuka pozytywnie działa na ludzki mózg, porusza go i zmusza do działania komórki szare. W jaki sposób? Podczas oglądania rycin japońskiego artysty z przełomu XVIII i XIX wieku, pewien naukowiec zamiast zachwycać się ich kunsztem, zastanawiał się, w jaki sposób mistrzowi udało się tak sugestywnie oddać ruch postaci. Żeby to sprawdzić, przeprowadził badania mózgu osób podziwiających te dzieła.

Dociekliwością tą wykazał się psychofizyk Naoyuki Osaka z Uniwersytetu Kyoto podczas oglądania rysunków Hokusai'ego Katsushiki. Dzisiaj ruch na rysunkach sugerowany jest - tak jak na zdjęciach - przez rozmycie "poruszającego" się obiektu. Z badań wiadomo, że u osób oglądających takie fotografie aktywny jest w mózgu ten sam obszar, tzw. pozaprążkowa kora wzrokowa, który jest pobudzony podczas obiektów w ruchu.

Tymczasem na rysunkach Katsushiki wrażenie ruchu powstawało nie przez rozmycie, ale z powodu bardzo niestabilnych póz, w jakich przedstawiał on postaci. Proces interpretacji takich rysunków jako ruch psychofizyk Naoyuki Osaka obserwował w mózgach badanych przez siebie ochotników.

Japońscy studenci byli podłączeni do urządzenia do funkcjonalnego magnetycznego rezonansu jądrowego fMRI podczas oglądania rysunków Katsushiki. Kiedy patrzyli na postaci przedstawione w ruchu, uaktywniała się w ich mózgach wspomniana już kora pozaprążkowa; ta aktywność nie pojawiała się podczas oglądania postaci w pozach statycznych. Najwyraźniej mózg osoby patrzącej na postać w niestabilnej pozie dopowiadał sobie nieuchronny (ze względu na działanie grawitacji) ruch ciała.

Jednak, jak zauważa Oron Catts z ośrodka badającego związki sztuki i nauki SymbioticA na Uniwersytecie Zachodnie Australii w Perth cytowany przez portal New Scientist, taka reakcja na rysunki japońskiego mistrza nie musi być uniwersalna. Do Japończyków ten sposób przedstawiania ruchu może przemawiać bardziej niż do ludzi wychowanych w innych kulturach, gdyż są do niego przyzwyczajeni od dziecka. (PAP)


data ostatniej modyfikacji: 2011-11-14 10:47:45
Komentarze
 
Polityka Prywatności