Tłusty brzuch - mały mózg

Otyłość w prostej linii ma negatywny wpływ nie tylko na nasz organizm, ale i umysł. Naukowcy ostrzegają bowiem, że nadmiar kilogramów może powodować skurczenie się mózgu - donosi New Scientist.

Otyłość jest powiązana ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu drugiego. Cukrzyca z kolei ma wpływ na nasze zdolności poznawcze. Antonio Convit z New York University School of Medicine postanowił sprawdzić, w jaki sposób otyłość wpływa na fizyczne zmiany mózgu.

Antonio posłużył się rezonansem magnetycznym. Przeprowadził badania mózgu wśród 44 osób otyłych oraz 19 osób szczupłych, przy czym wszystkie były w zbliżonym wieku i o podobnym stanie zdrowia. Następnie porównał fizyczne różnice w rozmiarze i kształcie mózgów.

Okazało się, że osoby otyłe mają więcej wody w jądrze migdałowym mózgu, miejscu odpowiedzialnym za odżywianie. Ponadto u otyłych zaobserwowano mniejsze kory oczodołowe, które odpowiadają za percepcję impulsów, wpływając również na zachowania żywieniowe. Convit uważa, że z poczynionych obserwacji może wynikać fakt, że otyli posiadają mniej neuronów, bądź też, że neurony się u nich kurczą.

Odkrycia Convita potwierdzają teorię "równi pochyłej" u otyłych. Jeżeli bowiem ktoś się przejada, prowadzi to do zmian neuronowych, co w przyszłości może skutkować dalszym przejadaniem się. Otyłość oznacza stały stan przed zapalny mózgu, co Convit tłumaczy kurczeniem się mózgu. (PAP)


data ostatniej modyfikacji: 2011-11-18 10:49:16
Komentarze
 
Polityka Prywatności