Patronat nad działem
objęła marka Activejet
tusze i tonery dla każdego
Zadzwoń i zapytaj o zamiennik
Infolinia:
801 08 1111
logo_ActiveJet_200.png

Przegląd kierunków studiów
wyszukiwarki kierunków:
licencjackie I stopnia »
inżynierskie I stopnia »
magisterskie jednolite »
magisterskie II stopnia »
doktoranckie III stopnia » podyplomowe »


Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Umysł i pamięć
porady na przetrwanie sesji

Medytyj, rozwiniesz swój mózg!

Medytacja wywołuje pozytywne strukturalne zmiany w połączeniach mózgowych przez zwiększenie wydajności w przedniej obręczy kory. Ten obszar mózgu pomaga osobie regulować swoje zachowanie, zgodnie z postawionymi celami.

Technika IBMT została zaczerpnięta z tradycyjnej chińskiej medycyny w latach 90. XX wieku. W Chinach praktykowało ją tysiące ludzi. Teraz nauczyli się jej amerykańscy studenci, biorący udział w badaniu nad tą techniką.

W badaniu wzięło udział 45 studentów z University of Oregon (28 mężczyzn i 17 kobiet). 22 z nich praktykowało technikę IBMT, podczas gdy pozostali uczestnicy zostali przydzieleni do grupy kontrolnej, która uprawiała - w prawdzie w takim samym stopniu, ale jedynie - trening relaksacyjny.

Typ rezonansu magnetycznego, zwany obrazowaniem tensora dyfuzji, pozwolił naukowcom sprawdzić włókna łączące obszary mózgu przed i po medytacji. Najsilniejsze zmiany były dostrzegalne w połączeniach przedniej obręczy, obszaru mózgu związanego z możliwością regulowania emocji i zachowania. Zmiany te zostały zaobserwowane tylko u grupy, która praktykowała medytacje. U uczestników należących do grupy kontrolnej nie zaobserwowano podobnego zjawiska.

Zmiany w połączeniu rozpoczęły się po 6 godzinach treningu medytacji, a stały się wyraźnie widoczne po 11 godzinach. Możliwe, że zmiany te wynikają z reorganizacji obszarów substancji białej bądź ze wzrostu mieliny, która otacza połączenia, przyznają naukowcy.

"Znaczenie naszych odkryć wiąże się z możliwością dokonania strukturalnych zmian w połączeniach mózgowych przez samoregulacje. Droga, która prowadzi do największych zmian, spowodowanych przez IBMT, została już poprzednio powiązana z indywidualnymi różnicami w umiejętności regulowania konfliktu przez osobę" - powiedział Posner.

Poprzednie badania wykazały również, że deficyt w aktywności przedniej obręczy kory wiąże się z ADHD, demencją, depresją, schizofrenią i wieloma innymi chorobami. "Wierzymy, że nowe odkrycie jest interesujące na polu edukacji, zdrowia i neurologii, jak również dla ogółu społeczeństwa" - powiedział Tang.

Badanie zostanie opublikowane w "Proceedings of the National Academy of Sciences". (PAP)


data ostatniej modyfikacji: 2011-11-23 09:01:01
Komentarze

Przegląd uczelni
w Polsce
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura Inauguracja-roku-akademickiego-2016-2017- 01
miniatura
miniatura

Nauka języka za granicą
JPEdukacja_220.gif