Umysł i pamięć
porady na przetrwanie sesji

Chroń swój umysł

Nie odmawianie sobie narkotyku ecstasy, który wprawia w stan euforii, może powodować trwałe zmiany w mózgu - ostrzegają naukowcy.

Dlaczego?

Ponieważ ecstasy jest syntetycznym analogiem amfetaminy i meskaliny o silnym działaniu neurotoksycznym. Badania potwierdzają, że narkotyk ten zaburza wytwarzanie serotoniny - neuroprzekaźnika regulującego nastrój, apetyt, sen, uczenie się i zapamiętywanie.

Dr Ronald Cowan z Uniwersytetu Vanderbilt  zbadał wspływ tego narkotyku na nasz umysł. W badaniach uczestniczyły tylko panie, gdyż wcześniejsze prace wskazywały na występujące pomiędzy płciami różnice pod względem poziomu receptorów serotoniny niezbędnej do zbadania efektów.

Okazało się, że kobiety stosujące MDMA miały podwyższony poziom receptorów serotoninowych, przy czym rósł on równolegle ze zwiększającą się dawką narkotyku. Podobne rezultaty przyniosły prowadzone wcześniej badania na modelach zwierzęcych. Wzrost poziomu receptorów miał kompensować spadek poziomu serotoniny.

Dr Cowan zwraca uwagę, że dokładne poznanie działania MDMA jest bardzo istotne w związku z prowadzonymi obecnie badaniami nad wykorzystaniem potencjalnych właściwości leczniczych tej substancji u osób cierpiących na zespół stresu pourazowego. Udowodniono, że zażywania ecstasy może zaburzyć funkcjonowanie naszego umysłu.

"Należy jasno określić granicę toksyczności i potencjalne ryzyko" – podkreśla naukowiec.(PAP)


data ostatniej modyfikacji: 2011-12-07 09:35:57
Komentarze

Przegląd uczelni
w Polsce
WIT_220.png
WSAiB_baner_220x300px.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura Collegium Maius

Nauka języka za granicą
ATAS_220.gif
 
Polityka Prywatności