Umysł i pamięć
porady na przetrwanie sesji

Przejadasz się? Postarzasz swój mózg!

Twoje przejadanie się sprzyja postarzaniu Twojego mózgu. A ograniczenie jedzenia aktywuje cząsteczkę, która może pomóc zachować jego młodość.

Okazuje się, że objadanie się ma wyłącznie negatywny wspływ na ludzki mózg - spowalnia jego funkcjonowanie, przyspiesza starzenie, zwiększa podatność na choroby degeneracyjne mózgu typowe dla starszego wieku, jak choroba Alzheimera czy Parkinsona.  Z drugiej strony okazuje się, że ograniczenie kaloryczności diety pomaga spowolnić procesy starzenia się organizmu, w tym mózgu, i ograniczyć obumieranie neuronów.

Za korzystny wpływ mniej kalorycznej diety na mózg odpowiada białko o nazwie CREB1. Aktywuje ono m.in. geny mające wpływ na długowieczność oraz na prawidłowe funkcjonowanie mózgu w zakresie zapamiętywania, uczenia się oraz kontroli reakcji lękowych.

„Nasze badania pozwoliły po raz pierwszy zidentyfikować białko odpowiadające za wpływ diety na mózg” – komentuje dr Pani.

Badacz wraz z kolegami dowiódł też, że zmniejszenie ilości pożywienia nie wpływa na całkowity poziom białka CREB1, natomiast zwiększa jego aktywność w korze mózgu i hipokampie, strukturze regulującej m.in. procesy zapamiętywania.

Aktywacja białka CREB1 nasila z kolei produkcję innego białka powiązanego z długowiecznością, tj. sirtuiny-1 oraz białek, od których zależy przeżycie neuronów, ich plastyczność i odporność na stres.

„To odkrycie może w istotny sposób pomóc opracować przyszłe terapie pozwalające zachować młodość mózgu, zapobiegające jego degeneracji i starzeniu się. Ponadto, rzuca ono światło na związek zachodzący między schorzeniami metabolicznymi, takimi jak otyłość i cukrzyca, a spadkiem sprawności umysłowej” – podsumowuje dr Pani.


data ostatniej modyfikacji: 2011-12-20 11:41:25
Komentarze

Przegląd uczelni
w Polsce
UG-220_1.jpg
SGGW_BANER_220x300px_1.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura Wyszkolenie strzeleckie - 2
miniatura
miniatura

Nauka języka za granicą
JPEdukacja_220.gif
 
Polityka Prywatności