Pamięć słabnie w średnim wieku

Naukowcy University College w Londynie twierdzą, że najważniejsze funkcje mózgu m.in. pamięć, zdolność rozumowania słabną od 45 roku życia, a nie po ukończeniu 60 lat.

Aby potwierdzić stawianą tezę przebadano 7 tys. ludzi w różnym wieku w okresie 10 lat. Zdolności poznawcze każdego z nich były badane co trzy lata. Brano pod uwagę pamięć, słownictwo, słuch i reakcje na wizualne i słuchowe refleksy.

Z wyników badań zamieszczonych w "British Medical Journal" wynika, że mężczyźni i kobiety w wieku 45-49 tracą pamięć w takim samym stopniu 3,6 proc., podczas gdy mężczyźni w wieku 65-70 tracą ją szybciej niż kobiety w tym samym wieku 9,6 proc. wobec 7,4 proc.

Naukowcy sugerują, że młodzież należy zachęcać do zwiększenia zdolności poznawczych mózgu przez zdrowszy tryb życia, podczas gdy starsi mogą skorzystać na lekach spowalniających dalszą utratę funkcji poznawczych mózgu.

Ma to znaczenie w świetle tendencji demograficznej wskazującej na postępujący proces starzenia się zachodnich społeczeństw. W W. Brytanii np. co czwarty mieszkaniec do 2035 r. będzie po 65 roku życia.

Wcześniej ustalono, że u połowy osób, u których zdiagnozowano uszkodzenie zdolności poznawczej w łagodnej postaci rozwija się z czasem Alzheimer.

Naukowcy Harvarda stwierdzili, że wyższy poziom wykształcenia sprzyja lepszemu funkcjonowaniu mózgu w starszym wieku.

Spowodowane jest to faktem, że tacy ludzie mają bowiem nawyk aktywności umysłowej.

"Im więcej używamy mózgu, tym bardziej się on wzmacnia i tym dłużej udaje mu się zachować siłę" - radzą harwardzcy uczeni. Innymi tajemnicami zdrowego umysłu są: zdrowe odżywianie, panowanie nad stresem, utrzymywanie niskiego poziomu cholesterolu. (PAP)


data ostatniej modyfikacji: 2012-01-26 11:10:52
Komentarze

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Przegląd uczelni
AHE_220.jpg
UG_przeglad_uczelni_1.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura

Nauka języka za granicą
przeglad_nauka_jezyka_zagranica.gif
 
Polityka Prywatności