Wysokokaloryczna dieta powoduje zaburzenia pamięci

Pamiętaj, aby w czasie sesji odpowiednio się odżywiać. Naukowcy udowodnili, że wysokokaloryczna dieta ma związek z częstszymi zaburzeniami pamięci.

Zespół Jonasa Gedy z Mayo Clinic poddał badaniom 1233 osoby w wieku od 70 do 89 lat. Żadna z nich nie miała demencji, jednak u 163 rozpoznano łagodne zaburzenia poznawcze (ang. Mild Cognitive Impairment, MCI) – czyli zespół objawów klinicznych, opisywany jako stan przejściowy pomiędzy prawidłowym procesem starzenia się a łagodnym otępieniem. Choć osoby z MCI mogą normalnie funkcjonować, one same lub ich otoczenie zauważają upośledzenie pamięci.

Pacjentów podzielono na trzy grupy, pozostające na diecie: niskokalorycznej (600 do 1526 kcal dziennie), średniokalorycznej (1526 do 2142,5 kcal) i wysokokalorycznej(2142,5 do 6000).

Wysokokaloryczna dieta była związana z dwukrotnie wyższym ryzykiem MCI niż dieta niskokaloryczna, natomiast nie było różnic pomiędzy grupą nisko- a średniokaloryczną. Z wcześniejszych badań wynika, że MCI może zapowiadać występującą później demencję.

Nie jest pewne, czy wysokokaloryczna dieta rzeczywiście powoduje MCI - być może osoby z zaburzeniami pamięci po prostu jedzą więcej lub w grę wchodzi jakiś dodatkowy czynnik. Jeśli jednak to łakomstwo okaże się czynnikiem ryzyka, profilaktyka MCI może się okazać łatwa w teorii, a trudna w praktyce - wystarczyłoby odżywiać się rozsądniej. (PAP)


data ostatniej modyfikacji: 2012-02-14 09:13:25
Komentarze
Ostatnie:
19.03.2015 21:53
Dodał(a): ~luk
odkąd jestem na diecie wysokokalorycznej, tez mam takie zaburzenia. Odżywiam się zdrowo i ograniczyłem nawet używki.
 
Polityka Prywatności