Umysł i pamięć
porady na przetrwanie sesji

Napoje energetyzujące równe filiżance kawy

Specjaliści przekonują, że napoje energetyzujące oprócz kofeiny zawierają składniki, które nie dają żadnych korzyści konsumentom, nie są więc skuteczniejsze od filiżanki kawy.

Producenci napojów energetyzujących przekonują, że ich produkty zawierają coś więcej, niż tylko kofeinę. Niektórzy twierdzą, że ich receptura bazuje na ustaleniach naukowych.

"Filiżanka kawy w taki sam sposób wpływa na przemianę materii, jak napoje energetyzujące" - twierdzą naukowcy.

Kofeina działa pobudzająco i zwiększa koncentrację uwagi. Może również zwiększać wydolność organizmu sportowców oraz pomóc w nauce. Dlatego jest najczęściej stosowaną substancją na świecie. Napoje energetyzujące są jednym ze sposobów spożywania kofeiny, takim samym, jak kawa.

Nie ma dowodów naukowych na to, jakie korzyści daje picie napojów energetyzujących. Nie stwierdzono również, że tauryna stymuluje sprawność umysłową, korzystnie wpływa na serce i przyśpiesza regenerację mięśni po wysiłku.

Wybór należy więc do konsumentów - napój energetyzujący, czy też kawa? Jedno jest pewne: ani jednego, ani drugiego nie powinno spożywać się w nadmiernych ilościach. Pewne jest również to, że produkty te pojawiają się na biurkach studentów w większych ilościach zwykle podczas sesji egzaminacyjnej.


data ostatniej modyfikacji: 2013-01-10 10:17:09
Komentarze
Ostatnie:
20.01.2014 8:21
Dodał(a): ~Jacek
Zgadzam się z tym w 100%, 32mg kofeiny w 100ml, wychodzi, że taki jeden napój zawiera 80mg kofeiny. Co odpowiada kubkowi bardzo słabej kawy. Bardziej bym stawiał, że filiżanka dobrej kawy pobudzi Cię do działania, a nie te RB i inne Tygryski. Kuję do egzaminów i nie zastąpiłbym filiżanki aromatycznej arabiki jakimś przesłodzonym energetykiem. Podobno kofeina pobudza http://blog.pocztakawowa.com/2013/12/20/10-faktow-o-ktorych-kazdy-kawosz-wiedziec-powinien/ i poprawia pamięć http://kobieta.onet.pl/zdrowie/zycie-i-zdrowie/kofeina-zawarta-w-filizance-mocnej-kawy-poprawia-pamiec/9kg1g także same plusy. Idę sobie zrobić poranną kawę i biorę się za tą procedurę cywilną...

Przegląd uczelni w Polsce
agh_pl_220_300.jpg
WSSIP_220.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura studenci UMK
miniatura WSPiA
miniatura Wyższa Szkoła Filologiczna - 3

Nauka języka za granicą
 
Polityka Prywatności