Umysł i pamięć
porady na przetrwanie sesji

Efektywne techniki uczenia się

Naukowcy ogłosili, że najskuteczniejsze metody nauki to rozkładanie jej w czasie oraz sprawdzanie swojej wiedzy.

Naukowcy przeanalizowali dane na temat skuteczności nauki i na tej podstawie stworzyli klasyfikację najlepszych oraz najgorszych metod uczenia się.

Wyniki są następujące: pierwsze miejsca rankingu zajęły strategie związane z weryfikowaniem swojej wiedzy przy pomocy pytań sprawdzających i testów oraz rozplanowywanie nauki na dłuższy okres czasu, zamiast "wkuwania" materiału na ostatnią chwilę. Te metody są gwarancją powodzenia podczas zdawania egzaminów w różnych formach, przez osoby w każdym wieku oraz w przypadku różnorodnych partii materiału.

Zaskoczeniem jest fakt, że techniki najczęściej wykorzystywane przez studentów okazały się nieskuteczne. Były to: podsumowywanie przeczytanych wiadomości, ponowne czytanie informacji, zapamiętywanie słów kluczowych oraz zakreślanie fragmentów tekstu.

Efektywne techniki uczenia się nie działają jednak w przypadku wszystkich osób. Skorzystają z nich jedynie ci, którzy są zmotywowani do wykorzystania danej strategii, a także wiedzą, w jaki sposób ją zastosować.

data ostatniej modyfikacji: 2013-01-23 10:59:05
Komentarze

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Przegląd uczelni w Polsce
boks_przeglad_uczelni.gif
Akademia_WSB_przeglad.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura wydział Wzornictwa, autor: Mikołaj Jaworski
miniatura studenci UMK

Nauka języka za granicą
przeglad_nauka_jezyka_zagranica.gif
 
Polityka Prywatności