Umysł i pamięć
porady na przetrwanie sesji

Sześć skutecznych zasad nauki przed sesją

Sześć skutecznych zasad nauki przed sesją

Przełomy stycznia i lutego oraz lipiec a czasem wrzesień to jedne z najcięższych okresów dla studentów w roku akademickim. Jest to czas sesji, gdzie przez poszczególne kolokwia trzeba zaliczyć wszystkie przedmioty w danym semestrze. Dużo studentów na samą myśl o sesji czuje stres i martwi się o to w jaki sposób zaliczą egzaminy. Jeżeli należysz do tego grona – nie przejmuj się, ponieważ w poniższym artykule znajdziesz kilka wartościowych rad, dzięki którym znajdziesz motywację i będziesz uczyć się efektywniej.

Poznaj 6 wskazówek efektywnej nauki przed sesją!

Zacznij uczyć się wcześniej.

Chyba nikomu nie trzeba powtarzać, że systematyczna nauka jest o wiele skuteczniejsza niż zakuwanie po nocy dzień przed egzaminem. Nawet największą książkę czy ogrom notatek można rozbić na mniejsze części dzięki czemu ich nauka będzie o wiele prostsza i przyjemniejsza. Nauczenie się 100 stron przez jedną noc wydaje się dość ciężkim zadaniem, lecz jeśli zaczniesz tydzień wcześniej wystarczy, że nauczysz się około 15 stron każdego dnia. W ten sposób nie tylko utrwalisz wiedzę, lecz zminimalizujesz stres związany z egzaminem ze względu na odpowiednie przygotowane do kolokwium.

Znajdź swoją porę do nauki.

Są osoby, które uwielbiają się uczyć po nocy. Są też osoby, które nie wyobrażają sobie zapamiętania nawet jednego zdania na pamięć po godzinie 22. Każdy z nas posiada swój wewnętrzny zegar biologiczny, którego to warto słuchać. Przetestuj różne pory dnia pod kątem nauki i zobacz, która jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Być może noc poświęcona na naukę dzień przed egzaminem jest z góry skazana na porażkę, ponieważ o wiele skuteczniej uczysz się z rana?

Nie myśl o samym egzaminie, skup się na nauce.

Stres jest nieodłączną częścią zaliczenia egzaminu. W momencie kiedy coś jest dla nas ważne, siłą rzeczy odczuwamy stres. Bardzo często studenci popełniają błąd i skupiają się na samej myśli o egzaminie zamiast na nauce. "A może wykładowca nie będzie miał humoru? A może nie da tych samych pytań co w pierwszej grupie? A co jeśli zrobi test wielokrotnego wyboru?" - taki dialog wewnętrzny wzmocni stres, a uwierz mi - w stresie jest się bardzo ciężko uczyć. Przygotuj się najlepiej jak potrafisz do egzaminu i nie myśl o nim zbyt wiele, ponieważ nie masz wpływu na to, jakie pytania pojawią się na kolokwium. Pamiętaj, że zawsze są poprawki.. J

Jeżeli do nauki wykorzystujesz komputer, pod żadnym pozorem nie używaj Facebooka i komunikatorów.

Bardzo często podczas nauki korzystamy z komputera. Wikipedia czy wyszukiwarka Google są wspaniałymi narzędziami usprawniające proces nauki. Niestety, Internet jest pełen pokus i "chwilka" poświęcona na sprawdzenie portalu społecznościowego może przerodzić się w godzinną rozmowę ze znajomymi. Najlepiej używać tylko wyszukiwarki Google, z otwartą jedną zakładką by nie ulegać pokusie wchodzenia na inne strony. Pamiętaj, w tym przypadku komputer ma być narzędziem ułatwiającym proces nauki, a nie źródłem rozrywki.

Sztywne ramy nauki + przerwy.

Podobno człowiek potrafi efektywnie się uczyć przez około 45 minut bez robienia przerwy. Później efektywność spada, zaczynamy zapominać co przeczytaliśmy i o wiele trudniej nam się na czymś skoncentrować. Systematyczne przerwy są tak samo ważne sam proces nauki więc nie zapominaj o tym! Ustal regularne przerwy, najlepiej 10 minutowe. Podczas przerwy warto się przewietrzyć, przejść się kawałek, oderwać wzrok od monitora. Przerwa spędzona przed komputerem nie jest najlepszym pomysłem.

Nagroda po sesji.

Nauka do poszczególnych egzaminów jest procesem, który prowadzi do jakiegoś wyniku. Bardzo fajnym pomysłem jest wymyślenie sobie nagrody, którą przyznamy sobie w momencie zaliczenia wszystkich egzaminów. Nie wiem co Cię motywuje, ale wizja spędzenia tygodnia na nartach bądź udanie się na dobrą imprezę skutecznie zmotywowałoby mnie do nauki. Pamiętaj, jesteśmy tylko ludźmi, a z natury lubimy być nagradzani. Bądź ze sobą szczery i ustal nagrodę, którą przyznasz sobie po zaliczeniu wszystkich egzaminów.

Michał Flisiuk
Ekspert ds. motywacji
Autor bloga: http://motywacja-blog.pl


data ostatniej modyfikacji: 2013-01-23 10:58:15
Komentarze
Ostatnie:
21.10.2014 14:17
Dodał(a): ~olaniegodziwa
Warto tez odwiedzic stronke z roznymi kursami : https://pledu.pl/o-nas/

Przegląd uczelni w Polsce
SGGW_BANER_220x300px_1.jpg
WSPA_rekrutacja_220.png
boks_podyplomowe.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura chemia

Nauka języka za granicą
JPEdukacja_220.gif
 
Polityka Prywatności