Umysł i pamięć
porady na przetrwanie sesji

Gdzie uczyć się do sesji zimowej?

Zimowa sesja - gdzie najlepiej się uczyć?

Wielkimi krokami zbliża się zimowa sesja. Jak co roku studenci będą szukać najlepszych sposobów na zdanie wszystkich egzaminów. Kiedy przychodzi czas zaliczeń i egzaminów, studenta z książką i notatkami można spotkać niemalże wszędzie – na uczelniach, w tramwajach, w metrze, akademikach i w parkach.

Samouczek: praca z książką - projekt i konspekt from myIBUK on Vimeo.

Jeszcze nikt nie wymyślił idealnego sposobu na sesję. Jedni zakuwają po nocach w bibliotekach, inni uczą się na ostatnią chwilę. O ile letnia sesja w minionym roku dla większości oznaczała naukę w centrach handlowych – tak wskazują przeprowadzone badania – o tyle zimą taka forma nauki jest znacznie utrudniona. Większość żaków zapewne będzie przygotowywać się do egzaminów w domach i akademikach.

- Do sesji zimowej uczę się raczej w domu lub pobliskiej kawiarni. Latem łatwiej się umówić gdzieś w centrum, większą grupą, choćby w parku, a teraz albo dojazdy zajmują pół dnia albo zwyczajnie nie chce się marznąć – mówi Anna, studentka Uniwersytetu Warszawskiego.

Głównym argumentem za wyborem miejsca nauki jest jednak cały czas dostępność Internetu. Studenci najczęściej poszukują informacji w sieci, uzupełniają braki w notatkach dzięki Wikipedii i e-podręcznikom.

- Wolę uczyć się w domowym zaciszu. Do biblioteki jeżdżę wtedy, kiedy naprawdę muszę, bo nie mogę znaleźć jakiegoś zagadnienia w necie – mówi Piotr z Politechniki Warszawskiej i dodaje, że brak podręczników w wersji elektronicznej jest uciążliwy, bo większość notatek i prac zaliczeniowych studenci jego kierunku robią na komputerach.

Nie jest jednak aż tak źle. Można na przykład skorzystać z IBUK PLUS – oferty Wydawnictwa Naukowego PWN. Studenci, którzy potrzebują dostępu do szerokiej gamy podręczników, już korzystają z tego rozwiązania, a PWN zapewnia, że w ofercie znajduje się ponad 3.000 tytułów z kilkudziesięciu wydawnictw.

Studenci widzą wiele plusów pracy na e-podręczniku. Są to m.in. łatwy dostęp do wielu książek z wygodnego, domowego fotela czy łatwość tworzenia zestawień, bibliografii, robienia zaznaczeń i wyszukiwania w e-książkach.

- Tu jestem w stanie znaleźć interesujący mnie fragment niewątpliwie szybciej niż w papierowej książce, którą muszę wertować i uważnie szukać. Komputer robi to dużo szybciej. A do tego mogę spokojnie siedzieć w domu, nie muszę nigdzie po te książki jeździć – mówi Łukasz student prawa.

IBUK PLUS to nie tylko dostęp do e-podręczników. Na plikach można poprzez specjalną stronę, robić notatki, zestawienia, bibliografie czy zaznaczać interesujące fragmenty.

Taka forma nauki ma jeszcze jedną zaletę - eliminuje konieczność biegania każdego dnia sesji do czytelni, wożenia przez pół miasta podręczników wypożyczonych z bibliotek czy od znajomych. Swoje książki i notatki można oglądać zarówno na komputerze, jak i na tablecie czy telefonie. Zwłaszcza zimą takie wycieczki po podręczniki, nawet jeśli to nie jest wyprawa na drugi koniec miasta, zajmują dużo czasu. Czasu, który zamiast poświęcić na naukę, marnuje się na marznięciu na przystankach lub w autobusach.

Choć szczęście na egzaminach jest ważne, to należy pamiętać, aby temu szczęściu odpowiednio pomóc. Powodzenia na sesji!


data ostatniej modyfikacji: 2013-01-28 09:52:38
Komentarze

Przegląd uczelni w Polsce
WSEiTszczecin_220.jpg
boks_220.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura Inauguracja-roku-akademickiego-2016-2017- 03
miniatura Pracownia Masażu

Nauka języka za granicą
JPEdukacja_220.gif
 
Polityka Prywatności