Umysł i pamięć
porady na przetrwanie sesji

Mózg się nie myli

Mózg się nie myli

Jak wynika z przeprowadzonych przez naukowców badań, nasz mózg wykrywa błędy gramatyczne nawet w momencie, kiedy nie jesteśmy tego świadomi.

Badania przeprowadzono na grupie osób w wieku od 18 do 30 lat, których językiem ojczystym był angielski. Czytali oni zdania wyświetlane na ekranie słowo po słowie. Wśród 280 zaprezentowanych zdań znajdowały się zarówno poprawne, jak i zawierające błędy gramatyczne. Podczas wyświetlania każdego zdania przez 50 milisekund odtwarzany był sygnał dźwiękowy.

Uczestnicy mieli za zadanie jak najszybciej określić, czy usłyszany ton był wysoki, średni czy niski. Badani skupiając się na dodatkowym zadaniu nie byli często świadomi błędów pojawiających się w zdaniach, choć były one widoczne. Gdy sygnał pojawiał się przed błędem, badani stwierdzali częściej, że zdanie było poprawne - wykrywali tylko 51 procent błędów. Natomiast w momencie, gdy dźwięk pojawiał się po błędzie, niepoprawne zdania wykrywano w 89 proc. przypadków.

Jak zauważyli badacze, nawet wtedy, gdy uczestnicy oceniali zdania w sposób nieprawidłowy, ich mózgi nie myliły się - badanie EEG wykazało, że ich aktywność zmieniała się w odpowiedzi na błędy. W tych przypadkach opóźniona była jednocześnie reakcja uczestników na dźwięki.

Wyniki badań potwierdzają, że nasze mózgi są wrażliwe na błędy gramatyczne, działając nawet poza naszą świadomością.

data ostatniej modyfikacji: 2013-05-27 09:31:11
Komentarze

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Przegląd uczelni w Polsce
SWPS_220_uni.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura WSB w Poznaniu
miniatura
miniatura

Nauka języka za granicą
ATAS_220.gif
 
Polityka Prywatności