Użytkowanie telefonów komórkowych w intensywny sposób koreluje z mniejszym poczuciem szczęścia, wyższym poziomem lęku oraz gorszymi wynikami na studiach – informacje opublikowane w czasopiśmie „Computers in Human Behavior”.
Częste korzystanie ze smartfonów wiązać się może z negatywnymi konsekwencjami dla studentów - przekonują badacze z Kent State University (USA).
Wykazali oni, że osoby, które intensywnie posługują się telefonami komórkowymi mają gorsze wyniki na studiach, częściej dotyka je niepokój i mają niższe poczucie dobrostanu psychologicznego niż ludzie, którzy rzadko korzystają z przenośnych urządzeń.
Badania sugerowały również, że korzystanie ze smartfonów koreluje ze słabszą kondycją układu sercowo-oddechowego.
W badaniu wzięło udział 500 uczniów szkół wyższych. Monitorowana była u nich częstotliwość korzystania z telefonów komórkowych oraz mierzony był wskaźnik funkcjonowania psychicznego. Naukowcy mieli także wgląd w ich wyniki uzyskane na studiach.
Badanie wykazało, że intensywne korzystanie z telefonów komórkowych korelowało z gorszymi ocenami i większym niepokojem, a z kolei to wiązało się z mniejszym poczuciem szczęścia.
Badacze nawołują aby w rozsądny sposób posługiwać się osiągnięciami najnowszej techniki oraz mieć na uwadze ich wpływ na funkcjonowanie psychiczne i fizyczne organizmu.