Sesja – pot, krew i łzy?

Raport TNS „Młodzi Polacy i ich życie na wysokich obrotach”. W życiu studenta przychodzi dwa razy w roku taki czas, w którym chciałby wydłużyć dobę do maksimum, przyswoić w krótkim czasie ogrom wiedzy, przeczytać jeszcze kilka książek, a do tego przejrzeć choć raz notatki z wykładów. Sesja to dla studentów niewątpliwie okres wytężonej pracy umysłowej i duże obciążenie dla ich organizmu.

W tym kontekście pojawia się pytanie o to, w jaki sposób studenci w dobie smartfonów, Facebooka i innych rozpraszaczy radzą sobie z nauką? Jak wynika z raportu "Młodzi Polacy i ich życie na wysokich obrotach" - przygotowanego przez TNS Polska na zlecenie marki Tiger połowa studentów przyznaje się do problemów z koncentracją, a prawie 80 % odnotowuje u siebie spadek formy intelektualnej w ciągu dnia.

Dla studentów powoli kończy się czas wytężonej pracy umysłowej, pospiesznego kompletowania brakujących notatek, nieprzespanych nocy - mowa o letniej sesji egzaminacyjnej pieszczotliwie nazywanej przez studentów Systemem Eliminacji Słabych Jednostek Akademickich. Studenckich sposobów przyswajania wiedzy jest wiele. Jedni wybierają domowe zacisze, inni korzystają z otwartych przez całą noc bibliotek. Są też tacy, którzy rozpoczynają naukę na kilka tygodni przed sesją. Jednak zdecydowana większość przygotowuje się do egzaminów na ostatnią chwilę, próbując przyswoić materiał w jedną lub dwie noce przed egzaminem. Byłoby idealnie, gdyby w takim momencie nasz mózg był wolny od wszelkich "rozpraszaczy", a my moglibyśmy skoncentrować się na jednej czynności - nauce do egzaminów. Czasem jednak nasze możliwości się obniżają, a nauka czy praca umysłowa przychodzą nam z trudem. Na szczęście nic straconego. Pamięć i koncentrację można wzmocnić.

Jak wynika z raportu "Młodzi Polacy i ich życie na wysokich obrotach" - przygotowanego przez TNS Polska na zlecenie marki Tiger połowa studentów przyznaje się do problemów z koncentracją, a prawie 80% odnotowuje u siebie spadek formy intelektualnej w ciągu dnia. Obniżona koncentracja najczęściej objawia się ospałością (52%), podenerwowaniem (52%), nieuwagą (41%). Prawie 70% studentów przyznaje, że w wyniku obniżonej koncentracji zdarzyło im się oblać egzamin.

Styl życia współczesnych studentów na wielu płaszczyznach bardzo odbiega od stylu studiowania, który był "uprawiany" chociażby przez ich rodziców. Czasy, kiedy studia traktowane były jako okres słodkiego lenistwa i przedłużenia młodości, dawno odeszły w niebyt - komentuje dr Tomasz Sobierajski, socjolog z Instytut Stosowanych Nauk Społecznych. Dzisiaj większość studentów musi łączyć studia z pracą, często na cały etat. Spora grupa żaków studiuje na dwóch lub nawet na trzech kierunkach, nierzadko na różnych uczelniach, co sprawia, że mają coraz mniej czasu na odpoczynek. W związku z powyższym nie dziwi fakt, że wielu studentów odczuwa szczególnie silną presję właśnie podczas sesji - dodaje.

Nie ulega wątpliwości, że do wysiłku intelektualnego trzeba się dobrze przygotować. Istnieją sposoby, dzięki którym staniemy się wydajniejsi, a nasza praca będzie przynosiła większe efekty. Najczęściej wybieranym sposobem na poprawę koncentracji przez studentów jest picie kawy lub herbaty (59%) czy napojów energetycznych (24%). 56% przygotowuje swoje miejsce pracy, a 45% listę zadań. 42% respondentów lubi także posłuchać muzyki.

10 sposobów na poprawę koncentracji

1. Wyśpij się

Wypoczęty mózg pracuje sprawnie i nie potrzebuje większych przerw ani dodatkowych bodźców. Regeneracja jest potrzebna całemu organizmowi, by prawidłowo funkcjonował w ciągu dnia. W 2012 roku naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili badanie[1] dotyczące zaburzeń snu na grupie 600 warszawskich studentów. Wynikało z nich, że w ciągu 10 ostatnich lat problem zaburzeń snu i bezsenności u młodych dorosłych znacznie się nasilił i dotyka on aż 60% osób poniżej 25. roku życia. Wśród badanych studentów 48% deklarowało problemy z zasypianiem (63% kobiet i 32% mężczyzn), 61% badanych deklarowało, że sen nie przyniósł odpoczynku (72% kobiet i 55% mężczyzn).

2. Zaopatrz organizm w mikroelementy

By nasz mózg mógł pracować prawidłowo, potrzebuje odpowiedniej, zdrowej diety, a także wsparcia mikroelementów. To one decydują o sile naszej pamięci, zdolności myślenia i efektywnej koncentracji. Podstawą są witaminy z grupy B, m.in. B1, B6 oraz B12, a także magnez, potas, kwas foliowy i lecytyna. Dostarczane regularnie naszemu organizmowi zbawiennie wpływają na pracę mózgu. Dbają o jego prawidłowe ukrwienie, mają korzystny wpływ na naczynia mózgowe oraz wspomagają przewodzenie impulsów z nerwów do mięśni. Niestety musimy pamiętać, że zastosowanie mikroelementów na chwilę przed rozpoczęciem nauki nic nam nie da. Ich przyjmowanie musimy rozpocząć z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli jednak potrzebujemy skutecznego i natychmiastowego wsparcia dla naszego organizmu, możemy też sięgnąć po gotowe produkty funkcjonalne. Warto wtedy wybrać te, które mają w składzie naturalne składniki takie jak chociażby żeń-szeń czy kofeina. Ten pierwszy doda nam sił witalnych, energii w stanach wyczerpania, a także polepszy zdolność myślenia, koncentracji i poprawi pamięci. Ponadto chroni nasz organizm przed negatywnymi skutkami stresu i zwiększa na niego odporność. Podobnie jest z kofeiną, która pobudza i wspomaga układ oddechowy. Produktem, który dostarczy nam obydwu cennych składników: naturalnej kofeiny i żeń-szenia jest napój energetyczny Tiger Mental, który idealnie sprawdzi się sytuacjach, w których jesteśmy poddani intensywnemu wysiłkowi umysłowemu.

3. Przygotuj pełnowartościowe menu

Paliwem dla mózgu obok mikroelementów jest też zdrowa dieta. Wiele witamin mających wpływ na nasze zdolności poznawcze możemy przyswajać w różnego rodzaju pokarmach. Mózg do pracy potrzebuje regularnie dostarczanych zapasów energii. Gdzie można ją znaleźć? Przede wszystkim w produktach bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, czyli w rybach, orzechach i oliwie. Zasmakujmy też w czerwonym mięsie, zielonych warzywach, produktach zbożowych, owocach i gorzkiej czekoladzie. Nie dajmy się jednak zwieść produktom, które zawierają dużo cukru. Owszem, glukoza również jest doskonałym źródłem energii dla naszego mózgu, ale jak wynika z ostatniego badania przeprowadzonego przez naukowców z University of Georgia, już samo przepłukanie ust wodą z cukrem znacząco poprawiło koncentrację badanych.

4. Trenuj mózg!

Powiedzenie "organ nieużywany zanika" ma w sobie trochę prawdy. Mózg, tak jak większość organów naszego ciała, potrzebuje ćwiczeń, by zachować swoją sprawność. Regularny trening, który możemy zafundować naszemu mózgowi, daje niesamowite efekty. Nie muszą to być skomplikowane zadania - wystarczy sudoku lub gry planszowe. Można także stosować inne metody, np. liczenie w dół od liczby 200 lub zwykłe mnożenie przez 2. Jeśli nasze myśli skierują się na inny tor, zaczynamy od nowa. Pomocne okażą się także zabawy językowe i słowne.

5. Zaplanuj i zapanuj

Zanim usiądziesz do nauki, przygotuj plan. Nasz mózg uwielbia organizację, więc jeśli tylko wyznaczymy mu zadania, łatwiej będzie nam skupić się na pracy. Plan może mieć formę harmonogramu, ale niech nie będzie zbyt ambitny. Do zadań, których wykonywanie okaże się ponad nasze siły, szybko się zniechęcimy, a przecież chcemy szybko i skutecznie przyswoić wiele informacji.

6. Uporządkuj otoczenie

Nawet największym bałaganiarzom trudno pracuje się w nieporządku. I nie wynika to tylko z faktu, że poszukiwanie każdej rzeczy zajmuje zdecydowanie za wiele czasu. Także sam widok otoczenia może być zbyt rozpraszający. Dlatego warto zadbać, by biurko, stół czy inne miejsce, przy którym zamierzamy pracować, było uporządkowane. Kluczem jest pozostawienie jak najmniejszej liczby przedmiotów. Jeśli podczas nauki nasz wzrok przykuwa okno i to, co dzieje się za nim, przesiądźmy się tak, by przed nami była tylko pusta ściana. To skutecznie odciągnie naszą uwagę.

7. Wyloguj się

Zaledwie 11% młodych Polaków zadeklarowało, że przygotowując się do pracy, wyłączają telefon[2]. Komputer, telefon czy tablet nie powinny być kompanem w intensywnej nauce. Ciągła chęć sprawdzenia Facebooka czy odpisania na maila mogą być zbyt kuszące
i skutecznie rozpraszają naszą koncentrację. Najlepiej będzie, jeśli wszelkie elektroniczne gadżety przeniesiemy do innego pomieszczenia. Nie mając ich w zasięgu ręki, będziemy mniej skłonni do nich zaglądać.

8. Z książki wyczytasz więcej niż z e-booka

W dobie technologicznej rewolucji każdy lubi upraszczać sobie życie. Po co dźwigać ciężkie tomy książek i stosy notatek, jeśli teraz wszystko możemy pomieścić w jednym płaskim tablecie, czytniku e-booków lub telefonie? Okazuje się, że ludzki mózg woli jednak zadrukowany papier. Badanie przeprowadzone na University of Leicester dowiodło, że studenci uczący się z książek nauczyli się więcej, niż ci uczący się za pośrednictwem czytników e-booków. Co więcej, tradycyjna metoda pozwoliła studentom na trwalsze zapamiętanie materiału. Dlatego też warto dobrze przygotować się do nauki, by nie sięgać niepotrzebnie po dodatkowe, elektroniczne źródła, które mogłyby nas rozpraszać.

9. Więcej tlenu!

Dotlenienie mózgu to podstawa, jeśli chcemy zachować jasność myślenia i skupić się na zadaniu. Przed rozpoczęciem nauki powinniśmy dobrze wywietrzyć pokój, w którym zamierzamy pracować. Co możemy zrobić więcej? Najlepszym sposobem są oczywiście regularne ćwiczenia. Jeśli nie mamy na nie czasu, spróbujmy przed nauką wykonać kilka prostych przysiadów czy pajacyków. Tlen dostarczony wraz z krwią do mózgu korzystnie wpłynie na jego pracę i pozwoli nam lepiej się skoncentrować.

10. Rób przerwy

Przygotowując plan nauki, nie można zapomnieć o przerwach. Są one bardzo istotne, bo nasz mózg potrzebuje chwili odpoczynku od intensywnej pracy. Jest też dobra wiadomość -
w czasie przerwy być może wskazane jest zajrzenie do telefonu i internetu. Według badań przeprowadzonych przez naukowców na Uniwersytecie w Melbourne korzystanie
z internetu dla rozrywki podczas pracy zwiększa naszą produktywność o około 9%! Oprócz tego, jest to najlepsza droga do zaspokojenia naszej ciekawości nagromadzonej w trakcie nauki.

O badaniu

Raport "Młodzi Polacy i ich życie na wysokich obrotach" powstał na zlecenie marki Tiger w oparciu o badanie CAWI przeprowadzone wśród 500 internautów w wieku 18-35 lat. Raport został uzupełniony danymi z analizy danych zastanych (ang. desk research) - danych statystycznych, raportów z badań, ekspertyz i publikacji prasowych. Badanie zostało zrealizowane w dniach 19-22 maja 2014 roku.



[1] Barbara Katarzyna Błońska, Joanna Gotlib, "Występowanie zaburzeń snu wśród studentów", 2012.

[2] Raport TNS na zlecenie marki Tiger, "Młodzi o tempie życia i problemach z koncentracją", maj 2014.

10 kroków do poprawienia koncentracji

opublikowano: 2014-06-27
Komentarze
Ostatnie:
4.03.2019 0:06
Dodał(a): ~Martyna
lepiej zadbac o swoje zdrowie.. ja tam stosowałam laminine https://laminina-opinie.pl/ i czułam ze podczas nauki jestem na maksa skoncentorwana a w dniu egzaminy nie stresuje sie az tak bardzo :) super produkt
29.01.2017 18:04
Dodał(a): ~Sesyjnadepresja
https://www.youtube.com/watch?v=J37BnCOieKI
Polityka Prywatności