Umysł i pamięć
porady na przetrwanie sesji

Ludzki mózg ma zniekształcony obraz dłoni - wydają się szersze i z krótszymi palcami - informuje pismo "Proceedins of the National Academy of Science".
Odkryto zupełnie nowy sposób zmian właściwości komórek nerwowych, czyli nowy typ plastyczności neuronalnej, najprawdopodobniej zaangażowany w zmiany adaptacyjne po urazach mózgu. Autorzy badań - naukowcy z Wielkiej Brytanii i Japonii, którzy opublikowali swoje prace na łamach czasopisma "Nature", mają nadzieję, że ich odkrycie pomoże w opracowaniu nowych sposobów leczenia skutków uszkodzeń mózgu i epilepsji.
Twoje ciało bierze aktywny udział w procesie nauki. Postawa ciała wywołuje emocje, które łączą się z uczonym materiałem. Chcesz wiedzieć czy podczas nauki najlepiej siedzieć, stać a może leżeć?
Spędzanie czasu przed monitorem komputera i ekranem telewizora powoduje bóle pleców i nawracające bóle głowy - informują norwescy naukowcy na łamach pisma "BMC Public Health".
Dzieci, które urodziły się nieco za wcześnie lub w dwa tygodnie po typowym terminie porodu mogą być w pewnym stopniu narażone na trudności w nauce - informuje pismo "Public Library of Science Medicine".
Ponad 500 ofert edukacyjnych dla magistrów i licencjatów przedstawi 15 uczelni publicznych i prywatnych podczas pierwszego "Salonu Studia Po Dyplomie Perspektywy 2010", który odbędzie się 11 i 12 czerwca w Warszawie.
W Polsce, a także w Estonii, Włoszech, Słowacji i na Węgrzech brak jest istotnych działań politycznych na rzecz równouprawnienia płci w edukacji - poinformowała Komisja Europejska w opublikowanym raporcie.
Lekarze, prawnicy i filozofowie spierają się w obliczu nowych wyników badań poświęconych mózgowi. Czy istnieje jeszcze prawnokarna wina i odpowiedzialność?
Czy tabletki na koncentrację naprawdę mogą nam pomóc koncentrować się, zapamiętywać, odstresować przed sesjami i innymi wyzwaniami bądź zwiększać nasz intelektualny potencjał?
Gdy czujemy się ospali i zmęczeni, to sygnał, że powinniśmy więcej czasu spędzać na łonie natury. Badania opublikowane w "Journal of Environmental Psychology" potwierdziły bowiem, że to przede wszystkim kontakt z przyrodą daje nam siły witalne i energię, a także wzmacnia naszą odporność.
Dla naukowców zajmujących się badaniem pamięci łatwość, z jaką ludzie zapominają dowcipy, jest jednym z tych dziwactw, tych małych poślizgów na neuronalnej skórce od banana, które pozwalają dowiedzieć się zaskakująco dużo o architekturze pamięci.
9 czerwca rusza VIII edycja Ogólnopolskiej Kampanii Pisania Piórem. W erze komputerów, komórek, powszechnego „klikania” coraz częściej zanika sztuka pisania odręcznego, szczególnie zaś pisania piórem. Organizatorzy akcji udowadniają, że ten nawyk nie tylko kształtuje charakter i pobudza wyobraźnię, ale sprawia też przyjemność!
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności