Umysł i pamięć
porady na przetrwanie sesji

Odkryto, mózg przygotowany do nauki, zdecydowanie lepiej chłonie nowe informacje.
Medytacja wywołuje pozytywne strukturalne zmiany w połączeniach mózgowych przez zwiększenie wydajności w przedniej obręczy kory. Ten obszar mózgu pomaga osobie regulować swoje zachowanie, zgodnie z postawionymi celami.
Gdy odczuwasz mieszankę zaskoczenia i niepokoju podczas przekraczania progu pomieszczenia i nie możesz przypomnieć sobie, po co do niego wszedłeś - nie martw się. Jest to wynikiem reakcji mózgu na przekroczenie granicy, która oddziela nie tylko pokoje, ale także poszczególne segmenty myślowe - informuje "Quarterly Journal of Experimental Psychology".
Warianty genów, które pozwalają niektórym ludziom osiągnąć sędziwy wiek i jednocześnie zachować sprawny umysł, zidentyfikowali naukowcy z USA. Czy to znaczy, że znamy już gen odpowiedzialny za długowieczność umysłu?
Otyłość w prostej linii ma negatywny wpływ nie tylko na nasz organizm, ale i umysł. Naukowcy ostrzegają bowiem, że nadmiar kilogramów może powodować skurczenie się mózgu - donosi New Scientist.
Naukowcy udowodnili ostatnio, że sztuka pozytywnie działa na ludzki mózg, porusza go i zmusza do działania komórki szare. W jaki sposób? Podczas oglądania rycin japońskiego artysty z przełomu XVIII i XIX wieku, pewien naukowiec zamiast zachwycać się ich kunsztem, zastanawiał się, w jaki sposób mistrzowi udało się tak sugestywnie oddać ruch postaci. Żeby to sprawdzić, przeprowadził badania mózgu osób podziwiających te dzieła.
Wiesz, co spowalnia proces twojego czytania? Fakt, że kilkakrotnie patrzysz na te same słowa. To dość częsty błąd. Wsteczne ruchy oczu podczas czytania to tzw. regresje.
Najlepszym sposobem, zdaniem ekspertów od efektywnej nauki, na skuteczne zarządzanie czasem, jest przygotowanie przemyślanego planu nauki.
Dobroczynne działanie muzyki było już wielokrotnie podkreślane. Jednak ma ona wpływ nie tylko na nasze zdrowie i dobre samopoczucie, ale także na mózg. To cenna informacja, szczególnie dla wiecznie zasłuchanych studentów.
Miliony szarych komórek, które funkcjonują w mózgu, codziennie przetwarzają rzeczywistość, którą odbieramy za pomocą naszych zmysłów. Neurony, które są ze sobą połączone, wymieniają się informacjami, a za ich sprawą odbywa się proces myślenia, zapamiętywania i zdawania sobie sprawy z własnego istnienia.
W procesie zapamiętywania mogą brać udział różne zmysły, dlatego rozróżniamy kilka typów pamięci: wzrokowa, słuchowa, ruchowa, dotykowa, smakowa, węchowa. Aby uzyskać maksymalną efektywność uczenia się (oraz trwałość zapamiętywania), należy wykorzystywać wszystkie typy.
Georgi Łozanow, bułgarski psycholog i twórca metody efektywnego uczenia się, odkrył, że mózg znajduje się w stanie relaksu, gdy przeważają w nim fale alfa, odpowiedzialne za odprężenie i pozytywne myślenie. Oprócz odpowiedniego oddychania może je zapewnić właściwa muzyka, a konkretnie barokowa.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności