Umysł i pamięć
porady na przetrwanie sesji

To już wcale nie żart, że polski student przed sesją ma mieszkanie wysprzątane na błysk i kilka kilogramów ciała więcej. Badanie „Młodzi o tempie życia i problemach z koncentracją”, przeprowadzone przez TNS na zlecenie marki Tiger, oficjalnie dowiodło, że studenci lubią odkładać naukę na później. Czy jest to wynik nawału obowiązków, które studenci zmuszeni są łączyć? A może zwyczajnie nie potrafią się skupić?
Raport TNS „Młodzi Polacy i ich życie na wysokich obrotach”. W życiu studenta przychodzi dwa razy w roku taki czas, w którym chciałby wydłużyć dobę do maksimum, przyswoić w krótkim czasie ogrom wiedzy, przeczytać jeszcze kilka książek, a do tego przejrzeć choć raz notatki z wykładów. Sesja to dla studentów niewątpliwie okres wytężonej pracy umysłowej i duże obciążenie dla ich organizmu.
Z badań wynika, że pamięć słuchowa człowieka jest mniej trwała niż pamięć wzrokowa, czy nawet dotykowa. Badacze z Uniwersytetu Iowa (USA) porównywali funkcjonowanie pamięci krótkotrwałej i rozpoznawczej u studentów swojej uczelni i doszli do wniosku, że ludzie gorzej zapamiętują dźwięki niż inne bodźce sensoryczne – w tym wypadku bodźce wzrokowe i dotykowe.
Sesja zmęczyła? A może się przedłużyła? Chciałbyś już zaszaleć na wypasionej domówce? Wpadaj na profil Desperadosa na Facebooku i wezwij znajomych na imprezkę! Nagrają Ci z tego film, dostaniesz czteropak, a do tego możesz jeszcze wygrać osobistą koszulkę ze swoim okrzykiem.
Luty. Gdziekolwiek się nie ruszymy, z każdej strony dociera do nas jedna informacja: – „system eliminacji studentów jest aktywny”. No tak – sesja.
Portal Neurogra.pl wspólnie z Interdyscyplinarnym Centrum Stosowanych Badań Poznawczych SWPS rozpoczyna badania „Fitness dla mózgu”, w których może wziąć udział nawet 50 tys. osób. Celem projektu jest odpowiedź na pytanie, jak intensywne, regularne ćwiczenie intelektu poprzez trening na specjalistycznych grach komputerowych może wpłynąć na sprawność zdolności umysłowych człowieka takich jak pamięć czy uwaga.
Użytkowanie telefonów komórkowych w intensywny sposób koreluje z mniejszym poczuciem szczęścia, wyższym poziomem lęku oraz gorszymi wynikami na studiach – informacje opublikowane w czasopiśmie „Computers in Human Behavior”.
Jak twierdzą naukowcy amerykańscy na łamach „Science” w czasie snu mózg oczyszcza się z toksyn, które powstają podczas wytężonej pracy umysłowej.
Osoby, które się uczą powinny pomyśleć o spakowaniu do plecaków razem z książkami i notatnikami… słuchawek. Muzyczny serwis streamingowy Spotify dowodzi, że uczniowie i studenci zdobywają lepsze stopnie, jeśli w nauce towarzyszy im muzyka.
Studenci, którym zależy na dobrych wynikach w nauce, powinni się zastanowić zanim tradycyjne robienie notatek zamienią na te pisane na komputerze. Badanie pracowników kanadyjskiego uniwersytetu McMaster, które opublikowano w piśmie „Computers & Education” wykazało że komputerowe notatki oznaczają gorsze wyniki w nauce.
Jak wykazały badania naukowców z Princeton University (stan New Jersey, USA) fizyczna aktywność osłabia reakcje mózgu na stresujące sytuacje. Ćwiczenia stymulują mechanizm, który zapobiega pobudzaniu nowo powstałych komórek nerwowych.
Mózg skuteczniej pobudza dwadzieścia minut jogi niż intensywne ćwiczenia wykonywane w takim samym czasie – tak wynika z badań, których wnioski opublikował "Journal of Physical Activity and Health".
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności