Umysł i pamięć
porady na przetrwanie sesji

Każdy z nas odczuwa stres z innych powodów oraz inaczej reaguje na stres, dlatego też nie ma uniwersalnej metody na walkę ze stresem, która byłaby skuteczna dla wszystkich. Warto jednak poznać techniki, które pomagają rozładować napięcie i wybrać te odpowiednie dla siebie.
Do skutecznej nauki potrzebne są nie tylko dobre notatki, spokojne miejsce i sprawny mózg. Warto pomyśleć o przygotowaniu całego ciała.
Mózg uwielbia, by było różnorodnie. Najlepszą metodą na naukę, w związku z tym upodobaniem jest: uczyć się po trochu, różnych tematów. Siedzenie nad jednym przedmiotem przed kilka godzin, to nie jest dobry pomysł. Jeśli dobrze łączysz treści, nic nie powinno się pomieszać.
W czasie nauki często mamy problem z utrzymaniem uwagi na tym, czym powinniśmy się zajmować. Często pracujemy z użyciem komputera, a tu nie trudno o rozpraszacze w postaci portali społecznościowych, tudzież innych stron, które lubimy odwiedzać. Nie rzadko wydaje się nam, że jest tyle innych pilniejszych rzeczy do zrobienia, chociażby umycie okien. Jednym zdaniem, wszystko jest lepsze niż nauka. Jednak uczyć się trzeba, a zatem trzeba umieć utrzymać koncentrację na notatkach.
Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wskazują jednoznacznie: krótkie drzemki mają pozytywny wpływ na proces uczenia się. Po nauczeniu się każdej nowej wiadomości, chwilka spędzona na kanapie poprawia możliwość jego zapamiętania.
„Styl uczenia się jest sposobem, w jaki człowiek się koncentruje, przyswaja, przetwarza i zapamiętuje nowe i trudne informacje. Dzieci potrafią nauczyć się właściwie wszystkiego, jeśli tylko pozwoli im się wykorzystać ich mocne strony" - uważa Barbara Prashing z nowozelandzkiej Creative Learning Company, ekspert w dziedzinie technik uczenia się.
To, jak słuchasz na wykładzie ma wpływ na to, jakie notatki sporządzisz, a także na to, ile z tego wykładu zapamiętasz.
Postęp nauki sprawia, że nie tylko potrafimy zapobiegać chorobom, ale możemy poprawić również swoją wydolność. Ludzki mózg i sposoby na zwiększenie jego wydajności przyciągają dużą uwagę - wiemy coraz więcej o tym, jak zapewnić temu organowi optymalne warunki do pracy.
Od 10 lat wspomaga każdego studenta - mowa oczywiście o polskiej wersji internetowej encyklopedii. Twórcy, a także sympatycy i czytelnicy polskiej edycji Wikipedii spotkają się w sobotę w Poznaniu, by świętować okrągłe urodziny.
Łączenie pracy z jednoczesną nauką jest ciężkie. Na szczęście nie jest niemożliwe. Trzeba pomyśleć o sprawnej organizacji czasu, odpowiednio zatroszczyć się o organizm, a sukces gwarantowany.
Jaka powinna być dieta studenta? Lekkostrawna! Takie menu wzmacnia organizm, pozwala uniknąć kłopotów z trawieniem, gdy masz gorączkę, wrzody, stany zapalne żołądka, choroby wątroby i dróg żółciowych. A co najważniejsze - dodaje sił w okresie wzmożonej pracy umysłowej, np. w czasie sesji egzaminacyjnej.
Gdy mamy do wykonania jakieś trudne zadanie lub czynność, której nie lubimy, dopada nas lenistwo, nieuzasadnione osłabienie. Sztuka polega na tym, by umieć je zwalczyć wtedy, kiedy jest to konieczne.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności