Pamięć - jak to działa?

Pamięć nie jest pojedynczą funkcją, jest zespołem układów współpracujących ze sobą, pozwalających wyciągać wnioski z przeszłości oraz przewidywać przyszłość. Przeszłość jest przenoszona do teraźniejszości za pomocą obrazów mentalnych, stanowiących odwzorowanie rzeczy postrzeganych przy udziale narządów zmysłów. Jednocześnie aktywują się Twoje myśli i uczucia związane z danym wspomnieniem, a cały proces najczęściej zachodzi automatycznie.

Masz możliwość uzyskania orientacji w otoczeniu poprzez przypomnienie sobie nazw, funkcji, znaczeń..., co dokonuje się dzięki takim procesom, jak:
  • kodowanie - rejestrowanie informacji,
  • przechowywanie informacji,
  • odtwarzanie - przywoływaniu informacji z pamięci.

Kodujesz informacje poprzez świadomy odbiór napływających nowych wiadomości, które następnie przenoszone są do pamięci długotrwałej. Na tym etapie informacja zostaje zapisana w magazynie pamięci trwałej zgodnie z przypisaną jej „nalepką” kodującą.

Zakodowana informacja przechowywana jest w magazynie pamięci długotrwałej. Trwałe jej zapamiętanie wiąże się z wystąpieniem określonych - chemicznych i strukturalnych - zmian w Twoim mózgu.

Wydobycie informacji z magazynu pamięci trwałej następuje poprzez zainicjowanie procesu odtwarzania. Jego skuteczność zależy przede wszystkim od użycia tego samego kodu przywołującego, który został użyty podczas zapamiętywania. (stm.edu.pl)

Foto: openphoto.net

ostatnia zmiana: 2010-12-31
Komentarze
Polityka Prywatności