20 zasad zapamiętywania informacji

Nie ucz się, jeśli nie rozumiesz - ta porada wydaje się być oczywista. Jednak zdziwisz się że nadal bardzo dużo uczniów próbuje zapamiętywać bez zrozumienia. Jednak, bardzo często nie mają wyboru. Jakość i klarowność wielu podręczników pozostawia wiele do życzenia.

Naucz się zanim zaczniesz zapamiętywać - zanim zaczniesz zapamiętywać pojedyncze fakty i zasady musisz mieć ogólny obraz całego tematu. Gdy pojedyncze fakty będą stanowić cześć „układanki”, będziesz w stanie znaczący zredukować czas nauki.

Nie zaczynaj zapamiętywania od niepowiązanych informacji. Najpierw przeczytaj rozdział, który informuje o podstawach (Zasady budowy silnika elektrycznego). Dopiero wtedy przejdź do bardziej szczegółowych rozdziałów (Co powoduje iskrzenie w pewnych częściach w silniku elektrycznym?).

Zaczynaj od podstaw - ogólny obraz całego tematu nie musi być zbyt szczegółowy. Im prostszy tym lepszy. Im krótszy rozdział, który czytasz, tym lepiej. Proste modele są najlepsze. Zawsze możesz później dodać informacje do nich.

Nie pomijaj podstaw. Zapamiętywanie oczywistych rzeczy wydaje się być stratą czasu. Zwykle spędzasz 50% swojego czasu na zapamiętywaniu 3-5% najtrudniejszych informacji. Podstawy są zwykle łatwe do zrozumienia i zabierają niewielką ilość czasu. Jednak, każdy brak podstawowej informacji skończy się katastrofą.

Materiał, którego się uczysz niech będzie sformułowany w jak najprostszy sposób. Prostota nie oznacza jednak tracenia informacji i pomijania trudnych części.

Proste rzeczy są łatwiej przyswajane przez ludzki mózg.  Wyobraź sobie labirynt. Gdy powtarzasz informacje, twój mózg „biegnie przez labirynt”. W tym czasie zostawia ślad na murach. Jeśli może biec tylko w jeden sposób, droga przez labirynt jest łatwa. Jeśli jednak jest dużo możliwości, powoduje to, że jest trudno znaleźć wyjście. Tak samo na poziomie komórkowy, różne synapsy komórek nerwowych zostaną aktywowane przy powtarzaniu skomplikowanego materiału.
Prostszy materiał łatwiej się powtarza.

Przykład: tekst, który zapamiętujesz składa się z dwóch informacji (jedna łatwiejsza, druga prostsza). Taki tekst będziesz musiał przypominać sobie z częstotliwością odpowiednią dla trudniejsze informacji. Jednak, gdy podzielisz go na dwie części, każda część może być powtarzana z odpowiednią dla niej szybkością (łatwiejsza rzadziej, trudniejsza częściej).

Wykorzystaj wielokropek… - to znak oznaczający pominiętą cześć, oznaczany trzema kropkami (…).Typowe wykorzystanie wielokropka, to ćwiczenie – „Uzupełnij zdanie o pominięta część oznaczoną wielokropkiem”, np.:

Używaj obrazów - stare powiedzenie mówi jeden obraz jest wart tysiąca słów. Zauważamy informacje znacznie łatwiej na rysunku niż podane w tekście. Rysunek zapada znacznie lepiej w pamięci niż czysty tekst.

Używaj metod mnemotechnicznych - widok człowieka zapamiętującego sekwencje 50 kart w ciągu kilku minut, sprawia wrażenia magii. Podejrzewamy oszustwo albo uważamy zapamiętującego za geniusza, szczęściarza obdarzonego wielkim darem. Zaskakujące jest jak łatwo możemy nauczyć się tej umiejętności – kilka prostych technik i odpowiedni trening. Zobacz artykuł nauka słówek - języki obce.

Używaj grafiki z zasłoniętymi elementami - podobnie jak wykorzystanie wielokropka, zasłonięty element znacznie ułatwia naukę. Np.: uczysz się anatomii. Niewielka część skomplikowanego rysunku jest zasłonięta. Twoim zadaniem jest nazwać zasłonięty element. Jeden obrazek, może być wykorzystany do nauki 10-20 pojedynczych elementów rysunku.

Unikaj zbiorów - zbiór składa się z kilku, kilkunastu jednakowych elementów. Taki zbiór jest trudny do nauki. Musimy zamienić formę - dodać dodatkowe informacje, które ułatwią zapamiętywanie.

Na pierwszy rzut oka więcej informacji, trudniej zapamiętać. Jednak zbiór zawiera same abstrakcyjne informacje. Dodatkowe informacje ułatwiają naukę, łatwiej sobie wyobrazić i umieścić w kontekście posiadanej już wiedzy.

Jednak, jeśli już musisz nauczyć się zbioru danych, stwórz wyliczenie. Ponumerowane elementy są łatwiejsze do nauki. Zawsze powtarzaj dane zgodnie z liczbową kolejnością. Niech twój mózg zawsze pracuje w ten sam sposób przy każdym powtórzeniu.

Unikaj wyliczeń - wyliczenia są trudne do nauki. Jednak, jeśli już musisz postaraj się wykorzystać wielokropek.

Zwalczaj nakładanie się znaczeń - przykład: Zapamiętujesz zbiór słów. Możesz bez problemu je sobie przypomnieć. Jednak, gdy nauczyć się jeszcze jednego elementu nagle zaczyna ci się wszystko mieszać, nie możesz niczego zapamiętać. Mamy wtedy do czynienia z nakładaniem się znaczeń.

Kilka zasad jak uniknąć nakładania się znaczeń:
  • Niech zapamiętywane przez ciebie rzeczy różnią się jak najbardziej.
  • Trzymaj się zasady – minimalna informacja.
  • Eliminuj nakładanie się znaczeń od razu jak je zauważysz.
Odpowiednie, proste słownictwo - słownictwo powinno być na tyle proste abyś mógł łatwo znaleźć najważniejszą myśl, zmniejszyć możliwość błędu, przyspieszyć czas odpowiedzi, wspomóc koncentracje.

Korzystaj z swoich poprzednich wspomnień - nowe informacje umieszczaj w kontekście znanych tobie faktów, wydarzeń, praw.

Używaj przykładów z swojego życia
- informacje skojarzone z osobistymi faktami łatwiej zapamiętać. Personalizowane przykłady są łatwe do zapamiętania i odporne na nakładanie znaczeń.

Dodaj emocje
- skojarz zapamiętywaną informacje z czymś, co wyzwala w tobie emocje, miłość, wojna, wygrana, coś, co się pasjonuje, także rzeczy, które są groteskowe, dziwaczne spełniają swoją rolę.

Zasada „minimalna informacja” nie oznacza, że nie możesz dodawać elementów, które pomogą ci w nauce. Do odpowiedzi na pytanie, zawsze warto dodać kroki, logikę, wzór, wnioskowanie, które doprowadziły do takiej odpowiedzi – wiedza o tym jak przejść od pytania do odpowiedzi, znacznie ułatwia naukę.

Zapisuj swoje źródła - Skąd zdobywasz informacje – z podręcznika, z Internetu. Kto to napisał? Różne źródła mogą podawać różne informacje.

Sprawdzaj czy twoja wiedza i podręczniki są aktualne - informacje stają się nieaktualne, w zwłaszcza w takich dziedzinach jak technologia, programowanie, polityka. Uzupełniaj notatki o najnowsze wydarzenia w dziedzinie, w której się uczysz.

Najważniejsze na początku - w dzisiejszym świecie nieskrępowanego dostępu do Internetu, zawsze będziemy mieli więcej informacji niż jesteśmy się w stanie nauczyć. Dlatego coraz ważniejsze staje się odpowiedni ich dobór.

Ucz się najpierw najważniejszych informacji. Sprawi to, że skupisz się na najbardziej istotnych sprawach a pominiesz nieistotne szczegóły. Znacząco zwiększy to też szybkość twojej nauki.

Źródło: www.hiszpanski-online.pl

Foto: openphoto.net

ostatnia zmiana: 2011-02-02
Komentarze
Polityka Prywatności