Umysł i pamięć
porady na przetrwanie sesji

Z najnowszego badania wynika, że studenci historii biją na głowę innych żaków nie tylko pod względem znajomości dat i ważnych, dziejowych wydarzeń. Przodują również w innych dziedzinach. Ta grupa młodych ludzi najczęściej oddaje się bowiem miłosnym igraszkom. Co sprawia, że dużo łatwiej idzie im podczas sesji.
Rozwój mózgu to powstawanie milionów połączeń nerwowych, większość z nich jest później usuwana. Proces powstawania sieci neuronalnych nie zawsze jest precyzyjny. Zdarza się mózgowi popełniać błędy. Naukowcy ze Szwajcarii zaobserwowali, że białko BMP4, które angażowane jest w rozwój kości, jest odpowiedzialne również za naprawianie takich błędów w móżdżku.
Wybierz właściwą strategię. Na egzaminie ustnym zacznij odpowiadać od tematu, w którym czujesz się najsłabiej. Na koniec zostaw ten najprostszy, na który wiesz najwięcej. To pomoże ci zatrzeć negatywne wrażenie, jakie zrobisz na początku.
Szybka nauka to nowy sposób uczenia się i skutecznego zapamiętywania. Techniki szybkiej nauki powstały na podstawie wieloletnich obserwacji osób niezwykle uzdolnionych w zakresie uczenia się. Na podstawie obserwacji, powstały modele i strategie szybkiej nauki, które można samemu zastosować i osiągnąć podobne wyniki w nauce.
Zadbaj o odpowiednią kondycję ciała. Jak wiadomo – ciało i umysł to jeden, połączony ze sobą system. Jeśli zadbasz o jedno, zapominając o drugim... nic z tego nie będzie! Dlatego pamiętaj aby prowadzić zdrowy tryb życia.
Kiedy nadchodzi sesja, studenci imają się wszelkich sposobów, żeby zaliczyć. Wykładowcy oceniają, że młodzi ludzie są coraz bezczelniejsi. I coraz słabsi. Winią system edukacji w gimnazjach i liceach. Ale i naukowcom zdarza się grzeszyć.
Niezależnie od tego, czy jest to spowodowane starzeniem się, zmianami hormonalnymi, przemęczeniem, czy innymi czynnikami zewnętrznymi, wielu z nas doświadcza takich okresów w życiu, gdy nasz mózg nie jest tak sprawny, jak byśmy sobie tego życzyli.
Nie ucz się, jeśli nie rozumiesz - ta porada wydaje się być oczywista. Jednak zdziwisz się że nadal bardzo dużo uczniów próbuje zapamiętywać bez zrozumienia. Jednak, bardzo często nie mają wyboru. Jakość i klarowność wielu podręczników pozostawia wiele do życzenia.
Przekonanie „uda mi się" i przekonanie „na pewno mi się nie uda" wymaga tyle samo energii. Jednak to pozytywne nastawienie daje dodatkową siłę i chęć działania. To właśnie Twoje przekonanie na temat tego, co potrafisz, a czego nie, decyduje o Twoim sukcesie. Najlepszym sposobem na sesję jest właśnie wiara, że możesz ją zdać.
Typowy studencki kłopot w czasie sesji - jak to zapamiętać? Typowy kłopot po sesji? Jak nie zapomnieć? Jak informują naukowcy, jest czynnik, który znacząco poprawia zapamiętywanie i zapobiega zapominaniu. To czynnik wzrostu IGF-II.
Poznaj prawdziwą przyczynę swojego zdenerwowania. Boisz się komisji egzaminacyjnej? Uważasz, że masz pecha i dostaniesz najtrudniejsze pytania? Świadomość, że boisz się czegoś, na co nie masz wpływu, zmniejszy stres.
Jednych egzaminacyjna "drżączka" skutecznie motywuje do nauki, sprawia, że dostają skrzydeł i odpowiadają na najtrudniejsze pytania. Inni wręcz przeciwnie - kiedy wybije godzina zero, czują totalny mętlik w głowie i dają plamę.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności