Jak poprawić pamięć i koncentrację?

Niezależnie od tego, czy jest to spowodowane starzeniem się, zmianami hormonalnymi, przemęczeniem, czy innymi czynnikami zewnętrznymi, wielu z nas doświadcza takich okresów w życiu, gdy nasz mózg nie jest tak sprawny, jak byśmy sobie tego życzyli.

Dostarcz do mózgu więcej tlenu

Idź na spacer lub zrób trening cardio. Ćwicz 30 minut dziennie, co najmniej 5 dni w tygodniu. Zwiększysz w ten sposób cyrkulację krwi i dostarczysz tlen do mózgu. Wstając z łóżka, porozciągaj się, następnie usiądź na jego krawędzi, kilka razy podnieś kolana i przyciśnij je do klatki piersiowej.

Idąc na uczelnię zrób 15-20 minutowy spacer. W ten sposób zapewnisz prawidłową cyrkulację krwi, oczyścisz umysł, poprawisz swój nastrój i nabierzesz energii na cały nadchodzący dzień. Ćwicząc, rób głębokie wdechy, żeby odpowiednio dotlenić mózg i cały organizm. Doskonałym połączeniem ćwiczeń oddechowych i ruchowych jest joga i Tai chi.

Żeby poprawić pamięć, często staraj się zapamiętywać

Mózg jest jak mięsień, jeśli z niego nie korzystasz – słabnie. Ćwicz umysł zapamiętując słowa nowej piosenki, wiersza lub cytatu z książki. Przywołaj wspomnienia ludzi i wydarzeń z przeszłości. Wzmocni to działanie twojego mózgu.

Dużo czytaj, rozwiązuj zadania matematyczne, układaj puzzle, rozwiązuj krzyżówki, graj w sudoku, scrabble i inne gry umysłowe. Poprawisz w ten sposób pamięć i funkcjonowanie mózgu. Staraj się wzrokowo zapamiętać, gdzie położyłeś klucze, okulary lub gdzie zaparkowałeś samochód.

Korzystaj z rąk

Zadania zręcznościowe, zwłaszcza takie wymagające korzystania z ręki niedominującej, poprawiają funkcjonowanie mózgu. Doskonały wpływ na pamięć i koncentrację mają robótki ręczne, szydełkowanie, malowanie, budowanie modeli, układanie puzzli i wszystko, co wymaga używania palców.

Nakarm swój mózg

Spożywaj pokarmy korzystnie wpływające na pamięć, takie jak brokuły, brukselki, szpinak, marchew, kapusta, soja, czarna i czerwona fasola, orzechy, pełne ziarno, pomarańcze, morele i jagody. Funkcjonowanie mózgu poprawia również zielona herbata. Korzystaj z dobroczynnego działania ziół, takich jak: szałwia, rozmaryn, gingko biloba i żeń-szeń.

Pamięć poprawisz także zażywając suplementy diety, takie jak: L-karnityna, L-teanina, L-glutamina, witamina E, kwas Omega-3 i tiamina oraz witamina B1.

Strzeż się chemikaliów osłabiających pamięć

Uważa się, że negatywny wpływ na pamięć mają chemikalia zawarte w opakowaniach wykonanych z aluminium, plastiku i teflonu. Zawsze używaj nietoksycznych naczyń szklanych i gotuj jedzenie w garnkach ze stali nierdzewnej. Niekorzystne działanie na mózg mają również substancje zawarte w dymie tytoniowym, spalinach, płytach wiórowych, izolacjach z pianki i materacach.

Źródło: tipy.pl

ostatnia zmiana: 2011-02-03
Komentarze
Polityka Prywatności