4 proste kroki

Ekspozycja, integracja, akcja, ciągłe doskonalenie - to kroki do skutecznego przyswajania wiedzy.

1. Ekspozycja

Zajmij się zgłębianiem, naświetlaniem materiałów i źródeł informacji w temacie który chcesz poznać. Przykładowo, jeśli chcesz nauczyć się o pozyskiwaniu miodu, możesz:

  • Odwiedzić pasiekę,
  • Pójść na pszczele targi, wystawy,
  • Porozmawiać z pszczelarzami,
  • Poszukać wiadomości w internecie,
  • Przejrzeć książki z tego zakresu.

Zrób użytek ze wszystkich swoich zmysłów (wzrok, słuch, zapach, dotyk). Rozpoczynając prawo-półkulową aktywność, pozwolisz umysłowi na zbieranie informacji i formowanie ich w odpowiednie wzorce.

2. Integracja

Po okresie ekspozycji, powinieneś przez jakiś czas pozwolić informacjom na swobodne wpływanie do umysłu. Pozwól swojej podświadomości na pracę, nawet gdy Ty zajmujesz się czymś innym lub śpisz (tzw. inkubacja   nieświadoma praca umysłu). Zrelaksuj się, pójdź na spacer czy rower. Powinieneś pozwolić aby umysł posortował zdobyte wiadomości. Ten czas nieaktywności nie powinien trwać zbyt długo. Dwa lub trzy dni powinny wystarczyć, zanim zaczniesz świadomie pracować nad tematem.

3. Akcja

Jest to proces w którym biorą udział obydwie półkule mózgu. Jest to okres, w którym stosujesz i używasz informacji wcześniej zgromadzonych i posortowanych. Niezbędne jest, abyś nie przyśpieszał tego procesu. Jeśli uczyłeś się praktycznych umiejętności, jak prowadzenie samochodu, jest to czas kiedy powinieneś zasiąść za kółkiem i zacząć prowadzić go.

4. Ciągłe doskonalenie

Jest to najdłuższy okres nauki i będzie kontynuowane do czasu gdy obecna jest motywacja. Akcja będzie dostarczać Tobie informacji zwrotnych (feedback) o posiadanych juz umiejętnościach. Feedback pozwala na zintegrowanie i wcielenie w życie nowych informacji, umiejętności. Jeśli robisz coś z innymi ludźmi, poproś ich o konstruktywną krytykę, niech powiedzą co możesz zrobić lepiej, czego unikać, co dodać.

(projektsukces.pl)

ostatnia zmiana: 2011-05-25
Komentarze
Polityka Prywatności