Sen, przede wszystkim pełni rolę optymalizatora informacji, które gromadzimy w czasie całego dnia. Jak przebiega proces optymalizacji?
Hipokamp – struktura ukryta po prawej i lewej stronie wewnętrznej stronie płata skroniowego kory mózgowej – odpowiedzialny jest za uczenie się pojedynczych zdarzeń. Jest pierwszym magazynem, do którego trafiają nowe informacje.
Konsolidacja – to proces zachodzący w dalszej kolejności w pamięci, w celu obróbki nowych treści. Brak snu po okresie nauki zaburza proces zapamiętywania, z kolei sen wspomaga ten proces.
Sen jest czasem, w którym hipokamp przekazuje korze mózgowej zdobytą w czasie dnia wiedzę. Hipokamp uczy się szybko, ale na krótko, kora mózgowa z kolei uczy się długo, ale też dłużej przechowuje informacje. Proces uczenia się kory mózgowej zachodzi w fazie głębokiego snu.
Dla lepszych efektów uczenia się nie powinno się zamieniać dobowego rytmu snu-czuwania. Nauka przeniesiona z dnia na noc wcale nie zapewni lepszych wyników, a wręcz przeciwnie – sprawi, że mózg nie będzie miał możliwości przesłania informacji z hipokampa do kory mózgowej. By nie zaburzać dobowego rytmu snu-czuwania, należy również pamiętać o umiarkowanym stosowaniu kawy i alkoholu. Te substancje zmieniają jakość naszego snu.Źródło: wieszjak.pl