Kojarzenie - jak rozwijać tę umiejętność?

Kojarzenie, czyli wywołanie jakichś informacji z pamięci - czasem odbywa się świadomie, jednak są sytuacje, kiedy to za wszelką cenę próbujesz sobie coś przypomnieć, ale nie możesz. Zdarza się też, że przypominają się informacje, których wcale nie zamierzałeś sobie przypomnieć.

Skojarzenia świadome są przez Ciebie zapisywane w mózgu i prawie zawsze masz do nich dostęp – oczywiście może się tak zdarzyć, że nagle zapomnisz imienia spotkanej osoby lub pomylisz cyfry we własnym numerze telefonu. Skojarzenia nieświadome, często nietypowe, niekonwencjonalne i zaskakujące są podstawą sukcesu menadżerów i ludzi reklamy. Umiejętność szybkiego kojarzenia w sposób nietypowy jest czasem na wagę złota dla pracodawcy – pozwala trafić w gusta klientów i przykuć ich uwagę.

Przykładem ćwiczeń rozwijających tę umiejętność może być „łańcuch skojarzeń”. Na początku zostaje podane jedno słowo, a uczestnicy zabawy/ćwiczenia podają słowa, które się z nim kojarzą – mogą to być skojarzenia oczywiste i bliskie, jednak najcenniejsze są te odległe. Innym przykładem takich ćwiczeń jest „koło skojarzeń” i „delta skojarzeń”. W przypadku koła podawane skojarzenia muszą się w końcu zamknąć, wracając do pierwszego podanego pojęcia. Jeśli chodzi o ćwiczenie „delta” wymaga ono podania jak największej ilości skojarzeń do określonego pojęcia. Dodatkowym utrudnieniem takich ćwiczeń jest polecenie nakazujące, by skojarzenia zaczynały się na określoną literę.

Źródło: wieszjak.pl

ostatnia zmiana: 2011-07-08
Komentarze
Polityka Prywatności