Jak informuje EurekAlert - to wytwarzanie narzędzi, w przeciągu 200 tysięcy lat istnienia gatunku Homo sapiens miało wpływ na sposób myślenia człowieka.
Zdaniem archeologów z Uniwersytetu w Lund w Szwecji, technologie wytwarzania narzędzi i przekazywanie tej wiedzy z pokolenia na pokolenia pomogły gatunkowi w rozwoju myślenia przypominającego nasze.
Badacze, na podstawie badań jaskini Hollow Rock Shelter (250 km od Kapsztadu), doszli do wniosku, iż ludzie, którzy zamieszkiwali te tereny, odznaczali się wówczas zaawansowanymi umiejętnościami wywarzania grotów do włóczni. Skomplikowany proces rzemieślniczy musiał przyczyniać się do rozwoju życia społecznego i tradycji, w ramach której przekazywano kolejnemu pokoleniu wypracowaną wiedzę.
Doprowadziło to do wzmożenia społecznych interakcji - zarówno w obrębie jednej generacji, jak i pomiędzy generacjami. Wyrabianie kamiennych grotów wymagało długiego czasu nauki. Rzemieślnik musiał przyswoić sobie wiedzę teoretyczną oraz praktyczną. Musiał także nauczyć się planowania, i to na kilku etapach pracy.
W następstwie, kulturowe przekazywanie wiedzy doprowadziło do umiejętności wyrażania symbolicznych i abstrakcyjnych myśli poprzez wytwory kultury materialnej, np. w formie zdobienia przedmiotów. (PAP)