Skupmy się na koncentracji
Koncentracja - zjawisko polegające na skupieniu uwagi i skierowaniu jej na określony przedmiot, zagadnienie, wydarzenie, sytuację czy zjawisko. To kluczowy czynnik, który umożliwia efektywne wykonanie jakiejś pracy – zarówno umysłowej, jak i fizycznej. Im wyższy poziom koncentracji, tym większa efektywność! Umiejętność skupienia się na jednym zadaniu i wykonywanie go, aż do ukończenia, to jedna z najistotniejszych cech każdego człowieka sukcesu!
Istnieją cztery elementy, które mogą pomóc w koncentracji. Po pierwsze – odpowiednia fizjologia ciała. Po drugie – postawa, czyli nastawienie umysłu. Po trzecie – środowisko, w którym się znajdujesz. Po czwarte – ćwiczenia, które zwiększają poziom koncentracji.
Koncentracja a Fizjologia Ciała
1. Woda. Często o tym zapominamy, ale odpowiednie nawodnienie zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Umożliwia przewodzenie impulsów nerwowych, a więc wydajność całego systemu.
2. Brak snu. Sen jest niezbędny do regeneracji ciała i umysłu. Osoba, która niedosypia – ma jednocześnie problemy z koncentracją. Staraj się regularnie chodzić spać o określonej porze i regularnie wstawać.
3. Dbaj o kondycję. Ciało i umysł to jeden, nierozdzielny system. Jeśli o jedno nie zadbasz, drugie również nie będzie dobrze pracowało... Codzienny spacer, jazda na rowerze, bieg, ćwiczenia aerobowe zapewnią dobrą kondycję, odporność na stres i choroby oraz dobrą koncentrację.
4. Zadbaj o prawidłowe odżywianie. Dostarczaj organizmowi wszystkich, niezbędnych składników odżywczych, minerałów, witamin i przeciwutleniaczy.
Koncentracja a Nastawienie Umysłu.
1. Jedną z przyczyn, które powodują brak koncentracji jest niepewność. Przyjmij postawę silnej pewności siebie i uwierz w siebie. Usuń wszystkie przyczyny zmartwień i naucz się samokontroli emocjonalnej. Dokańczaj wszystkie rozpoczęte sprawy, a te mało ważne – eliminuj.
2. Używaj wizualizacji. Wyobrażaj sobie siebie doskonale skupionego na zadaniu i osiągającego sukces. Zobacz zarówno proces, jak i efekty.
3. Skorzystaj z autosugestii. Jest to bardzo silna technika, która na co dzień nam pomaga, lub... szkodzi (jeśli używasz jej nieświadomie).
C. Koncentracja a Środowisko.
1. Usuń ze swojego otoczenia wszelkie przedmioty, plakaty i urządzenia które mogą odwracać Twoją uwagę od wykonywanej pracy czy nauki.
2. Na czas swojej pracy nie przyjmuj gości, nie odbieraj telefonów, nie odpisuj na maile i SMS-y. Ten czas przeznacz tylko dla siebie i swojej pracy.
3. Zadbaj o odpowiednie warunki – przewietrzone pomieszczenie, światło, temperaturę.
D. Koncentracja a Ćwiczenia
1. Krzyżówki, puzzle, sudoku - to ćwiczenia, które świetnie poprawiają zdolność koncentracji uwagi. Zaleca się, zwłaszcza starszym osobom, aby regularnie wykonywały w/w ćwiczenia. Zapewnia to świetną aktywność, zdolność koncentracji uwagi i opóźnianie procesu starzenia.
2. Nauka nowych umiejętności, obcych języków, gry na instrumentach. To kolejne sposoby, aby poprawiać swoją koncentrację. Regularne ćwiczenia wzmacniają wydajność umysłu i zdolność koncentracji.
3. Skup się na czymś bardzo nudnym, takim jak czysta kartka papieru, wyłączony telewizor, pusta ściana lub kropka na niej. Wytrzymaj tak przez 5, 10, 15 minut. Im obiekt jest mniej interesujący, tym lepiej dla Ciebie.
4. Wpatrywanie się w kolor czerwony. Naukowcy od dawna stwierdzili, że kolory mają silny wpływ na stan i możliwości umysłu. Zielony uspakaja, żółty poprawia pamięć i nastrój, etc. Czerwony kolor może kojarzyć się z seksualnością i agresją. Natomiast z badań uniwersytetu w British Columbia wykazały, że czerwony i niebieski poprawia zdolność do aktywności kognitywnych. Zgodnie z wynikami badań, kolor czerwony okazał się tym, który wzmacnia zdolność koncentracji na zadaniach.
5. Przerwy. Pamiętaj, że umysł nudzi się, gdy przez dłuższy czas skupiasz się na jakiejś czynności. Czy to nauka, praca, czy jakiekolwiek zadanie. Dlatego pamiętaj o przerwach, aby w tym czasie rozerwać się, odprężyć, zrobić kilka ćwiczeń, czy zjeść lub wypić coś zdrowego.
6. Listy spraw do zrobienia. Zapisuj wszystko co zamierzasz robić na kartkach. Każdą czynność. W ten sposób po pierwsze: możesz lepiej zarządzać sobą w czasie, po drugie: lepiej skupisz się na zadaniach do wykonania. Planuj każdy dzień, tydzień, miesiąc, rok, a nawet całe życie. Zapisuj, ustalaj priorytety, usuwaj to co niepotrzebne i działaj!
7. Zapisuj swoje cele. Jeśli opiszesz swój cel, dostaniesz ogromne wsparcie od podświadomości. Podświadomość jest jak góra lodowa. To część, której nie widać, ale która ma ogromne znaczenie i siłę sprawczą. Naucz się wyznaczania celów i praktykuj to przy każdym ważniejszym zadaniu, a zwiększysz swoją koncentrację!
Źródło: projektsukces.pl
ostatnia zmiana: 2011-07-20