Umysł i pamięć
porady na przetrwanie sesji

Jak pijemy kawę? Mało skutecznie! Dzień zaczynamy od małej czarnej, później kolejną, w sporym kubku, w trakcie dnia nierzadko zdarza nam się zrobić jeszcze jedną czy dwie, a później padamy na fotel z kolejną kawą.
Pismo "Journal of Applied Physiology" opublikowało analizę 100 badań, z której wynika, że aktywność fizyczna w każdym wieku korzystnie wpływa nie tylko na naszą sprawność fizyczną i stan zdrowia, ale też na funkcjonowanie mózgu i zdolności intelektualne.
Treningi pamięci i szybkiego czytania stały się ostatnio dość popularne, z pewnością ma to związek związek z szybko przybywającą ilością wiedzy i rosnącymi wymaganiami tak na uczelni, jak i na rynku pracy.
Jak wynika z badań prowadzonych na myszach, przerwy podczas snu zaburzają proces powstawania wspomnień - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences ".
Zarówno prawa jak i lewa półkula mózgowa wyspecjalizowały się w pełnieniu określonych funkcji. Jeśli korzystamy z nich we właściwy sposób, wówczas proces nauki przebiega szybciej i przyjemniej.
Czy poziom inteligencji, z którym się rodzimy pozostaje taki sam w ciągu całego życia? Czy można coś zrobić, by iloraz inteligencji wzrósł? Czy są działania, które sprawiają, że inteligencji nam ubywa?
Tak jak dla mięśni – ćwiczenia fizyczne są źródłem przyjemności i sposobem doskonalenia, tak dla mózgu codzienne aktywności, gry i zadania stanowią przyczynę rozwoju.
Żywność, którą spożywamy zawiera wiele różnych składników chemicznych, które pośrednio lub bezpośrednio oddziaływają na nasz mózg. To oddziaływanie może być bardzo pozytywne, obojętne, lub skrajnie negatywne.
Koncentracja - zjawisko polegające na skupieniu uwagi i skierowaniu jej na określony przedmiot, zagadnienie, wydarzenie, sytuację czy zjawisko. To kluczowy czynnik, który umożliwia efektywne wykonanie jakiejś pracy – zarówno umysłowej, jak i fizycznej. Im wyższy poziom koncentracji, tym większa efektywność! Umiejętność skupienia się na jednym zadaniu i wykonywanie go, aż do ukończenia, to jedna z najistotniejszych cech każdego człowieka sukcesu!
Jak wynika z badań naukowców z Uniwersytety Columbia - internet i komputery zmieniają strukturę ludzkiej pamięci. Nie pamiętamy już "co", ale "gdzie" możemy znaleźć potrzebne informacje.
To, że czytasz szybko nie musi wcale znaczyć, że mniej zapamiętasz niż ci, którzy czytają wolniej. Po zapoznaniu się z tekstem, czytelnik musi zapamiętać najważniejsze dla siebie informacje. Tony Buzan w swojej klasyfikacji etapów szybkiego czytania ten punkt nazywa przechowywaniem.
Zanim rozpoczniesz naukę, dokładnie zaplanuj sobie czego będziesz się uczyć i jaki zakres materiału chcesz opanować. To bardzo istotny czynnik pozwalający utrzymać wysoką motywację. Dzięki wytycznym, które sam sobie nakreśliłeś będziesz mógł kontrolować swoje postępy i w każdym momencie będziesz wiedział na czym stoisz.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności