Efektywny sen = efektywna nauka
Kluczem do efektywnej nauki jest, jak powszechnie wiadomo, powtarzanie. W czasie snu powtarzamy to, czego się nauczyliśmy za dnia. A im więcej śpimy, tym więcej zapamiętujemy. Warunkiem jest oczywiście to, abyśmy spali wystarczająco długo i dobrze.
Większość badań, w których bada się wpływ efektywności snu
na zdolność zapamiętywania polega na tym, że porównuje się wyniki,
jakie osoby wyspane i takie które cierpią na niedostatek snu, uzyskują
wykonując te same ćwiczenia pamięci.
Testy
te potwierdzają - dobry sen w nocy pozytywnie wpływa na pamięć, pomaga
zapamiętać nie tylko czynności fizyczne, ale także słowa, fakty czy
obrazy, a w dodatku poprawia orientację przestrzenną.
Naukowcy są zgodni co do tego, że w trakcie snu utrwalamy wiedzę zdobytą w ciągu dnia. W trakcie jednego z ciekawszych badań jakie przeprowadzono aby to zbadać testowano między innymi lunatyków.
19 lunatyków, 20 ludzi cierpiących na zaburzenia snu oraz 18 śpiących normalnie uczono w ciągu dnia jednej prostej czynności. Mieli oni naciskać jeden z ułożonych na okręgu guzików w odpowiedzi na obraz jaki widzieli na ekranie monitora. Potem nagrywano te osoby w trakcie snu. Jakie były efekty?
Otóż jeden z lunatyków w trakcie snu w fazie REM zaczął wykonywać bardzo powtarzalne ruchy rękami. Zupełnie tak, jakby wykonywał we śnie to samo ćwiczenie. Czy to dowód na to, że we śnie powtarzamy to czego nauczyliśmy się za dnia? Czy sen to właśnie czas, w którym po prostu powtarzamy wiedzę?
Zatem warto się dobrze wysypiać przed każdym testem. Po pierwsze, niewyspany łatwo się pogubisz nawet w tym, co już znasz, po drugie, wysypiając się właściwie, więcej zapamiętasz.
Źródło: jak-sie-uczyc.ziotemysli.pl
ostatnia zmiana: 2011-09-06